Kadın Anlar © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Kadın Anlar

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Doğal Afetler
  4. »
  5. Yaşam Üçgeni Nedir?

Yaşam Üçgeni Nedir?

kadinanlar kadinanlar - - 3 dk okuma süresi
23 0
yaşam üçgeni

Depremde kendimize oluşturacağımız yaşam üçgeni can kayıplarının önüne geçmek için büyük önem arz eden yöntemlerden biridir.

Depremde Yaşam Üçgeni Nedir?

Depremde büyük can kayıplarının önüne geçmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en başında yaşam üçgeni gelmektedir. Deprem gerçeğiyle yaşamanın önemini kaybettiğimiz canlarla değil de aldığımız eğitimlerle göstermeliyiz. Depremde yaşam üçgeni herkes tarafından bilmesi gereken bir depremden korunma yoludur.

Deprem sırasında evin içerisinde hayatta kalmak için yeterli büyüklükte boşluklara yaşam üçgeni adı verilmektedir. En yakın sabit bir eşyanın yanın da cenin pozisyonunda konumumuzu muhafaza etmek yukardan bize düşecek olan cisimlerden bizleri koruyacaktır. Sabitlenmemiş eşyalara yaklaşmamak ve masa dolap gibi eşyaların altına girmemeliyiz.

yaşam üçgeni
yaşam üçgeni

Deprem Sırasında Yaşam Üçgeni ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deprem sırasında, binaların çökmesi veya yıkılması gibi nedenlerle fiziksel olarak yaralanma riski yüksek olabilir. Bu nedenle, acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca imkanımız varsa daha önceden ayarlamış olduğumuz deprem çantamızın yakınında olan bir eşyanın yanında konumlanarak deprem sonrasında uzun süre beklemek zorunda kalabileceğiniz için, besin stoklamak ve su kaynaklarına erişim noktasında kolaylık sağlamış oluruz.

Deprem sırasında, yakınlarınızla bağlantı kurmak ve güvende olduklarını bilmek önemlidir. Bu nedenle, oluşturmuş olduğunuz yaşam üçgeni sayesinde elinizi rahatlıkla kullanarak aileniz veya arkadaşlarınızla acil durum iletişim planları yapabilirsiniz.

Enkaz altında kalmak fizyolojik olduğu kadar psikolojik anlamda ciddi sıkıntılara neden olacak bir hal yaratabilmektedir. Kişisel güvenlik hissinizi ciddi şekilde sarsabilir. Bu nedenle, güvende hissetmek için hazırlıklı olmak önemlidir. Deprem öncesi hazırlık yapmak, acil durumlarda karar verme yeteneğinizi artırabilir ve güvenli hissetmenize yardımcı olabilir. Deprem sırasında yaşam üçgeni, kişisel güvenliğinizi sağlamak, hayatta kalmak ve acil durumlarla başa çıkmak için gereklidir. Deprem öncesi hazırlık yapmak, deprem sırasında yaşam üçgeninin her üç yönünü de karşılamak için önemlidir.

06 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremi için önemli site, telefon ve irtibat noktaları için tıklayınız.

Kaynak

https://ahbap.org/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir