Kendi Alanında Başarılı Kadınlar’da Bugün

Türkiye’de başarılı iş kadınlarında bugün sizlere zor hayat şartlarına göğüs germiş amacından asla vazgeçmemiş çalışarak işlerini kat kat artırmış başarılı iş kadınından bahsedeceğiz, kim bu kadın demeden önce biraz ondan bahsetmek istiyoruz, işte bugünkü başarılı iş kadınımız.

Henüz 25 yaşındaydı. Babasını kaybetti. Babasının prensesiydi. Ailenin tek çocuğuydu.
Sektöründe Avrupa’nın en büyük fabrikası,340 milyonluk devasa ciro ve binlerce çalışanın sorumluluğu omuzlarına kaldı.
Cesareti vardı ama, tecrübesi yoktu. Üstelik babası ona daima nasihat ederdi, “Kaç kişi çalıştırıyorsan, o kadar insan akşam çorbasını içiyorsa, yüzün gülsün, yok eğer aç kalıyorlarsa sende aç kal” derdi. Bu sözler kulaklarında çın çın çınlıyordu, altında ezilmeden taşıyabilmesi için zamana ihtiyacı vardı, pişmesi gerekiyordu. Şirketin yönetimini aile dostları ve profesyonellere bıraktı kendi şirketine yönetim kurulu üyesi olarak katıldı. Öğrendi, öğrendi ve öğrendi. 29 yaşında kendini hazır hissetti. Direksiyona geçti. Yönetim kurulu başkanlığı koltuğuna oturdu. Kriz ortamıydı. Herkes kemerleri sıkmaya gayret ederken, o tam tersini yaptı Türkiye’ye olan güveniyle yatırımını arttırdı, herkes küçüldü o büyüdü.

Yılmayarak Hayata Tutunan Çalışkan İş Kadını

Babasının kendisine bıraktığını ikiye katladı, fabrika sayısını dörde çıkardı, çalışan sayısını üçe katladı. Vergi rekortmenleri listesinin değişmez ismi oldu. Türkiye’nin en güçlü 50 iş Kadınından biri oldu. Babasının vasiyeti gereği kazandığını toplumla paylaştı. Sosyal sorumluluk projelerine büyük önem ve katkı sağladı. Özellikle kadınlar için fırsat eşitliğinden faydalanamayan kızlar için büyük çaba harcadı. Aile bakanlığıyla iş birliği yaptı, ” kadın ustalar projesini hayata geçirdi.” Kadınlara 15 şehirde eğitim verip iş imkanı sağladı. Özgecan vahşice katledildiğinde 30 televizyon kanalının reklam kuşaklarını eş zamanlı olarak satın aldı, yarım dakika boyunca simsiyah kararttı. Ne logo vardı ne marka. Zifiri karanlıkta sadece “Özgecan için” yazıyordu. Ticari kaygıyla değil toplumsal bilinci arttırmak için yapılmıştı. Tokat gibi çarptı. Kadına yönelik şiddette böylesine etkili bir reklam tarih boyunca görülmedi.
Kim mi bu?
Gözde AkpınarFilli Boya
Bazen milyonlarca erkeğin kadına hakareti üzerine, onların çenesini kapatan kadın.
Her şeyi değiştiren güzel yürekli bir kadın.

Kadınların başarıları evlerinde yapa bildikleri ile sınırlı değildir.

Kaynaklar: İnstagram – Feminizm, Google Görseller.