Tırnak Yiyen İnsanların Şaşırtan Özellikleri

İnsanlarda tırnak yeme alışkanlığı hakkında bilemediğiniz bir çok özelliği duyunca şaşıracaksınız, İnsanlar tırnaklarını neden yer? , Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı.

Kadınlar tırnaklarını ne sıklıkla ve neden yerler bunların cevaplarını bilmeyen yoktur herhalde. Kadınlar genelde strese girdiklerinde ilk yaptıkları şey hemen tırnaklarını yiyerek törpülemek isterler sonuçta birde aldatılan kadın ise bu durum daha çok vahimleşiyor yani kadınların gündelik hayatlarını bir kenara bırakıp hep bu tırnak meselesine girmelerinin sebepleri aslında gayet açık ve nettir, Konumuzun asıl nedeni ,Tırnak yiyen insanların şaşırtan özellikleri

Tırnak Yiyen İnsanların Şaşırtan Özellikleri
Tırnak Yiyen İnsanların Şaşırtan Özellikleri

Geçmişten bu zamana kadar gelen genel bir yargı olarak tırnak yiyen insanlar, bu alışkanlıklarından uzaklaştırılmaya çalışılır. Çocuklar için çeşitli ceza ya da ödül yöntemleri uygulansa da bu yöntemlerin işe yaramadığı uzmanlar tarafından açıklandı.
Tırnak yiyen insanın daha dikkatli olduğu ve işi başındayken dikkatli ir şekilde odaklandığı için tırnak yediği belirtildi. Hatta uzmanlar tarafından bir işin doğru yapılması istendiğinde bu işi tırnak yiyen bir kişinin yapmasının daha başarılı olacağı belirtildi.

Tırnak Yemek Hastalık Mıdır?

Tırnak Yiyen İnsanların Şaşırtan Özellikleri
Tırnak Yiyen İnsanların Şaşırtan Özellikleri

Dışardan bakıldığında hoş durmayan bir görüntü verse de tırnak yemenin altında bu gibi farklı nedenler yatıyor.
Toplumda tırnak yeme alışkanlığının stres ya da sıkıntı nedenli olduğu bilinse de bilimsel açıdan böyle bir nedenin olmadığı belirtildi. Tırnak yemenin nedenleri ise araştırmacılara göre odaklanma ile doğru orantılı. Tırnak yiyen kişiler genellikle bu davranışlarını kitap okurken, bir şey izlerken, birini dinlerken yapıyorlar. Bu durumda yaptıkları işe odaklanmak için tırnak yiyorlar. Artık tırnak yemek bir davranış bozukluğu değil daha çok alışkanlık olarak görülüyor. Tırnak Yiyen İnsanların Sırları Ortaya Çıktı

İnsanlar Neden Tırnak Yer?

Tırnak Yiyen İnsanların Şaşırtan Özellikleri
Tırnak Yiyen İnsanların Şaşırtan Özellikleri

Mükemmeliyetçilik hissiyatı ile tırnak yeme davranışı örtüşüyor gibi görünse de tırnak yemenin vücuda olan zararları kaçınılmaz. Vücuda doğrudan virüs alımına sebep olan bu davranış ile kansere bile neden olabilecek olan virüslerin vücuda girebilmesi mümkün. Bu nedenle bir şeye odaklanmanın iyi olmasının yanında bir de işin sağlık boyutu düşünülmeli.

Çocuklarda Tırnak Yeme Nedenleri

Tırnak yeme davranışına sebep olarak gösterilebilecek bir diğer önemli faktör de özgüven eksikliğidir. Ailenin ya da sosyal çevrenin yapmış olduğu hatalı davranışlar zamanla çocukta özgüven eksikliğine neden olmuş olabilir. Özgüven kaybını iyileştirmenin en iyi yöntemi çocuğu zaman zaman başarılarından dolayı ödüllendirmek, teşvik edici sözler söyleyerek güçlü yönlerini fark etmesini sağlamaktadır.

Çocuklarda Tırnak Yeme Tedavisi

Ebeveynler bu alışkanlığın bırakılması konusunda çocuğa zaman vermeli ve bu süreç içinde tırnak yemenin hoş bir davranış olmadığını, tırnak yediği zaman ellerinin bakımsız göründüğünü, isterse bu alışkanlıktan vazgeçebileceği eleştirel olmayacak şekilde anlatılmalıdır. Çocuğa tırnak bakımını öğrenmesi ve sevmesi için özendirici yöntemlere de başvurulabilinir. Bunun için çocuğun hoşuna gidecek bir tırnak bakım seti almak, tırnakları kesip, törpülemek ve krem sürmek faydalı olacaktır.

Tüm bunlara rağmen olumlu bir geribildirim alamıyorsanız bu davranış iyice kalıplaşmadan, erken dönemde kalıcı çözüm bulmak için bir uzmandan destek almakta fayda var.