#göğüs ağrısı,#kalp hastaları,#nefes darlığı,#sıcaktan korunmak,#yaz mevsimi,tatİl
Sağlık

Tatilde kalp sağlığını korumanın basit yolları

Kalp hastalarına ilham olacak derecede yazımıza göstermiş olduğunuz ilgi bizleri de mutlu etti, teşekkürler.

Su ve tuz kaybının arttığı sıcak günlerde sağlık için gerekli tedbirlerin alınmaması, kalp hastalığı riskini beraberinde getiriyor. Bütün yılın yorgunluğunu atmak için yapılan tatil planları sırasında yaşanan stres bile kalbi yora bilirken, bu süreçte beslenme düzeninden egzersiz planlamasına kadar pek çok önemli noktaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Çok fazla su içmek kalp ritminizi bozabilir

Artan sıcaklığa vücudun verdiği ilk tepki, terleme şeklindedir. Terlemeyle birlikte yaşanan su ve tuz kaybı kan kıvamının koyulaşmasına neden olmaktadır. Özellikle sıcak günlerde günlük su ihtiyacının karşılanması, kalp sağlığı bakımından hayati önem taşımaktadır. Bununla birlikte tüketilen su miktarının, normalin çok fazla üstünde olmasının, vücudun tuz dengesini bozarak ritm bozukluklarına yol açabileceği unutulmamalıdır. Herkesin su ihtiyacının farklı oranlarda ortaya çıktığı, özellikle kilolu kişiler ve diyabet hastalarının sıvı kaybının daha fazla olduğu unutulmamalıdır.

İçtiğiniz su ve tükettiğiniz yiyeceklere dikkat edin

Yaz aylarında sıvı kaybı kalp sağlığı bakımından ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Temiz olmayan sular ya da iyi yıkanmayan sebze ve meyvelerin tüketilmesi, enfeksiyon hastalıklarına yol açabilmektedir. Yaz aylarında sık görülen ishal, vücuttaki sıvı-tuz dengesinin bozulmasına yol açarak, ciddi tansiyon düşüklüklerine neden olabilmektedir.

TAVSİYE YAZI;  Parmak Emmek Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

 

Tatilin keyfini çıkarmak isterken kalp sağlığınızdan olmayın

Yaz tatili mümkün olduğunca keyif almak, bütün bir yılın yorgunluğu ve stresinden kurtulmak için sabırsızlıkla beklenen bir dönemdir. Her şeyin mükemmel ve tatilin eksiksiz olması için yapılan tatil planlaması, bazen stres kaynağı olabilmektedir. Aşırı stresin kalbi yoran etkenlerin başında geldiği bilinmektedir. Bununla birlikte tatile gidilen dönemde, beslenme ve uyku düzeni gibi hayat tarzını yakından ilgilendiren alışkanlıklar değişmektedir. Uyku düzensizliği ve beslenme alışkanlığındaki ani değişimler, vücudun genel dengesini bozarak tansiyon düzensizliğine neden olabilmektedir. Şeker bakımından zengin yaz meyvelerinin fazlaca tüketilmesi kan şekeri düzeylerinde düzensizlik yaratabilmektedir.

Tatil için nemsiz bölgeleri seçin

Kalp hastası olanlar ya da risk altında bulunanlar, tatil bölgesini seçerken çok sıcak ve aşırı nemli olmayan bölgeleri seçmelidir. Deniz kenarında tatil yapmak isteyen kalp hastaları ise nem oranının düşük olduğu, sıcaklarla kalbi yormayan bölgeleri seçmeleri daha sağlıklı bir yaklaşımdır. Bununla birlikte kalp yetersizliği ve kanda pıhtılaşma gibi rahatsızlıkları olan kişiler, uzun süreli oturmayı gerektiren yolculuklardan kaçınmalı ve mümkünse yolda sık mola vermelidir.

TAVSİYE YAZI;  Rahat Uyku Çekmenin 5 Etkili Yolu

Yemekten 2 saat sonra spor yapın

Yaz aylarında formda kalmak için kontrolsüz veya bilinçsiz yapılan egzersizler, bazen tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Özellikle orta yaşı geçen, ailesinde kalp hastalığı öyküsü bulunan, sigara kullanan ve risk faktörü yüksek olan kişilerin egzersizlerinde daha dikkatli olması gerekmektedir. Kan dolaşımı ve tansiyonu dengeleyen egzersizin yapılması özellikle tavsiye edilmekle birlikte; yaz aylarında daha kısa tutulmalı ve sabah 07.00-09.00 ya da akşam 18.00-20.00 saatleri arasında yapılmasına özen gösterilmelidir. Özellikle akşam yemeği yendikten hemen sonra spora başlamak uygun değildir. Yemekten en az 2 saat sonra egzersiz yapılması önerilmektedir.

Kıyıya paralel yüzün

Kalp hastaları için yüzmek en faydalı sporlar arasındadır. Her sporda olduğu gibi yüzme konusunda da aşırıya kaçmaktan kaçınılmalı ve kıyıya paralel yüzülmelidir. Aşırı sıcaklarda suya atlayarak girmek, ısı farkının fazlalığından dolayı sorunlara neden olabilmektedir. Vücut ısısıyla su ısısı arasındaki fark çok olduğunda, otonom sinir sistemi, kan dolaşımını soğuk ortama göre ayarlayamaz ve bu nedenle ölümcül olabilecek ritim bozuklukları gelişebilir.

TAVSİYE YAZI;  Otizmde erken müdahale hastalığın seyrini etkiliyor

 

İlaçlarınızı yaza göre ayarlayın

Kalp hastalarının sıcaklıkların başlamasıyla özellikle de tatil öncesi check-up kontrolünden geçmesi önemlidir. Kalp ve tansiyon hapı kullanan hastaların kendilerine göre değil, doktor kontrolüyle ilaçlarını yaz aylarına göre ayarlaması hayati önem taşımaktadır. Tansiyon ilaçlarının idrar söktürücü özelliği olduğundan doktor tarafından yaza göre ayarlanması, vücuttaki su dengesinin bozulmaması bakımından gerekli bir uygulamadır.

Terletmeyen kıyafetler seçin

Kalp hastalarının sağlıklı kalmak için yazın seçecekleri kıyafetlere de dikkat etmesi gerekmektedir. İnce, kolay hava alabilen, daha az terleten, açık renkli tercihen pamuktan yapılmış kıyafetler seçilmelidir. Isı geçirgenliği olan ayakkabıların seçilmesi ve güneşe çıkılırken şapka kullanılması önemlidir.

Not: Bu yazımızda sadece tavsiye öneriler vardır, uyup uymamak, yahutta, uygulayıp uygulamamak tamamen sizlere kalmıştır. Kadınanlar.com ve ekibi sorumlu değildir.

You Might Also Like...

17 Comments

 • Reply
  Rabia Sözer
  22 Ağustos 2016 at 17:37

  bu teknikler annem için iyi olacak teşekkürler.

 • Reply
  tansel
  1 Eylül 2016 at 08:24

  teşekkürler

 • Reply
  taladro
  1 Eylül 2016 at 13:31

  basit kalp hastalıklarından kurtulmak bu kadar basit değil belki ama rahatlamak için iyi tavsiyeler

 • Reply
  suat akdoğan
  1 Eylül 2016 at 23:18

  güzel yazı olmuş

 • Reply
  Vediha uslanmaz
  2 Eylül 2016 at 23:28

  eşimin kalp rahatsızlığından dolayı tatil planlarımız yarıda kalıyordu bu yazınızı okuduk ve uyguladık gerçekten teşekkürler

 • Reply
  tuğba
  5 Eylül 2016 at 05:00

  bazen tatiller bizim için çekilmez oluyordu teşekkürler kadınanlar ekibi

 • Reply
  zübeyran
  15 Ekim 2016 at 03:56

  eşimde bu sene oldu ve ne yapacağımızı bilemedik, sonra hastane filan derken doktorunun anlattığı heyecan eksikmiş. oysa ki bizim ilişki günümüz ayda bir filandı sonra farkketik çok uzaklaşmışız bir birimizden, yeniden aşk yaşıyoruz ve asıl olanı yaşamayı hedefliyoruz artık, çünkü size tavsiyem ne olursa olsun uzak kalmayın arkadaşlar.

  kadınanlar size de teşekkürler

  • Reply
   kadinanlar
   15 Ekim 2016 at 22:39

   Merhaba zübeyran.

   Samimiyet ve gerçekliğiniz için, Kadınanlar.com yönetimi adına teşekkür ederiz.

 • Reply
  mukaddes
  15 Ekim 2016 at 19:27

  geçen sene annemin başına gelmişti bu olay.

 • Reply
  remziye
  16 Ekim 2016 at 07:48

  merakla takip ediyorum sizleri ve sayfanızı, bu gibi ciddi bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. yaşarken daha dikkatli olmamız gerekiyor kalp hastalığı ve kalp değerli bir unsur.
  hoşcakalın

 • Reply
  peraye
  17 Ekim 2016 at 10:17

  arkadaslr kalp hastalıkları ihmale gelmez bu yüzden annemı kaybettık bu sene ve esımde de bu sorun cıktı sımdı

 • Reply
  remziye
  18 Ekim 2016 at 06:54

  rabbim kimselere göstermesin babam 2 yıldır çekiyor annem hergün kahroluyor hergün ağlıyor allahım sen tüm insanlara sağlık ver allahım.

 • Reply
  burcu
  2 Kasım 2016 at 18:30

  kalp ihmale gelmez

 • Reply
  ayşe can
  11 Kasım 2016 at 01:30

  kalp insanın en önemli organıdır düzenli bakılmalıdır yazı güzeldi teşekkürler

 • Reply
  Vecniye
  4 Ocak 2017 at 04:17

  Hele ki sıcaklar da çok dikkat etmelisiniz çocuklar da bile görünmekte kalp krizi çok kötü arkadaşlar

 • Reply
  ahmet
  4 Haziran 2018 at 11:40

  yine yaz geliyor ve kalbe dikkat etmek gerek hele ki oruç zamanı sıcaklar da aşırı derecede artıyor, rabbim yardımcımız olsun.

 • Reply
  remziye
  5 Haziran 2018 at 15:17

  kalp önemli tabi ki

Leave a Reply