Cilt altındaki yağ kalıntılarının birikmesiyle oluşan siyah noktalar bakım yapılmayıp temizlenmediğin de sivilce oluşumunu tetikler ve gözenekleri tıkayarak cildin nefes almasını engeller. Böylece siyah noktaların oluşum nedeni belirtildikten sonra, belirtilmesi gereken siyah noktaların sürekli temizlenmesi gerekir, ancak tırnak uçlarıyla temizlenmemelidir, çünkü bu yöntem ciltte iz bırakabilir ve siyah noktaların yayılmasına neden olabilir. Diğer taraftan, evde uygulanabilecek tariflerle bu cilt sorununa çözüm bulmak mümkündür.

Siyah Noktalar İçin Doğal Maske Tarifleri

Evde uygulanacak basit tarifleri düzenli aralıklarla uygulama şartıyla bu sorun tamamen ortadan kaldırılabilir. Aşağıda siyah noktalar için doğal maske tarifleri sıralanmıştır.

  • Bu doğal tarif için sadece 1 yumurtanın akına ihtiyaç duyulmaktadır. 1 yumurtanın akı problemli bölgeye uygulanarak 15-20 dakika bekletildikten sonra ılık suyla iyice durulanır. Ardından nemlendirici kullanılması önerilir.
  • 1 çay kaşığı sütle yarım yemek kaşığı bal bir cezvede ısıtıldıktan sonra karışım siyah noktaların olduğu bölgeye ince bir tabaka halinde sürülür. Uygulanan bölge üzerine pamuk yapıştırılır ve bu şekilde 20 dakika boyunca beklenir. Ardından pamuk kaldırılarak soğuk su ile durulanır. Sonra nemlendirici sürülür.