Çoğumuz günlük yaşantımız da sivilcelerle boğuşmuşuzdur. Çıkan yerlerde kızarıklık oluşturan, dokundukça çoğalan ve kimi zaman izi kalan sivilce, hayati tehlike açısından henüz bir sorun oluşturmasa da güzellik açısından sivilcelerin cildimizde olmaması bizde önem teşkil etmektedir.
Sivilcelerin kaynaklarını sıralayacak olursak;

Hormonel değişiklikler,
Stres,
Beslenme alışkanlığı,
Genetik yatkınlık
Doğru temizleyiciler kullanılmaması
Cilt temizliğine dikkat edilmemesi gibi nedenlerden kaynaklanır.
İsterseniz bu nedenleri detaylıca anlatalım.
1.Hormonel Değişiklikler
Ergenlik döneminde, hem erkek hem de kızlarda androjen seviyesi artar. Androjen hormonu erkeklik hormonudur. Erkeklik hormonunun artmasıyla vücut aşırı yağ üretir. Sivilceye neden olur. Kullandığınız  bazı hormon ilaçlarıda sivilce oluşumunda etkilidir.  Ayrıca kadınlarda regl dönemlerinde artan hormom seviyeleri sivilcelere davetiye çıkarmaktadır.

2.Beslenme Alışkanlığı
Yağlı ve tuzlu ve baharatli yiyeceklerin sivilce oluşumunda hepimiz hem fikir olsakta henüz bu konuyla ilgili çalışma yapılmamıştır. Eğer yağlı tuzlu ve baharatli yiyecekler yediginizde sivilce oluşuyor ise bu gibi yiyeceklerden uzak durmanızı öneririm.

3.Yanlis Makyaj Malzemesi secimi
Eğer sivilcenizi fondoten pudra gibi makyaj malzemeleriyle kapatmak istiyorsanız bu ürünlerin su bazlı ve yağsız olmasına dikkat etmelisiniz. Ürünün üzerinde non komedonejenik bir yazı görür iseniz bu siyah nokta ve sivilce oluşturmadan kapatim sağlayan bir üründür.  Ayrıca merdiven altı ürünleri kullanmak cilt kanserine yol açmaktadır.  Sağlığınız ucuz bir ürün kullanmaktan çok daha önemlidir.
4.Yanlış  Cilt Temizleyici Kullanımı Ve Yanlış Fırçalama
Yag bazli cilt temizleyicileri kullanimi yag bezelerine ve sivilcelere yol açmaktadır.
Salisilik asit, laktik asit içeren ürünler sivilcelerin tedavisi için fayda sağlamaktadır.
Cildi temizlerken nazik olunmalıdır.

5.Cilt Temizliğine Dikkat Edilmemesi
Bazik ürünler cilt sağlığımız için uygun değildir.   Normal sabunların derecesi 9 10 dur. Normal sabunla yıkamak yüzümüze zarar verir.  Ancak cildimize uygun olan ph derecesi 5.5 tir. Bu yüzden cilt temizliğinde ph 5.5 ürünleri kullanmamız gereklidir.
Deride gözenekler kapali olduğu için yeterince ter atamaz ve sivilceye neden olur. Spordan çıktıktan sonra  veya yoğun bir isten sonra keselenmek sivilcelerinizin çıkmasını engeller.
Stres
Stresin yoğun olduğu dönemlerde sivilce oluşumunda artış olabilir. Sakin olmanızda fayda var.


6. Genetik yatkınlık
Ailenizde herhangi birinde sivilcenin kolay oluşması bunun sizde de kolay oluşabileceği anlamına gelebilir.