Sigaranın kadınlar üzerindeki yeni bir zararı daha ortaya çıktı! Yapılan araştırmaya göre sigaranın biz kadınlar üzerinde ilginç bir zararı ortaya koydu .

Sigaranın kadınlar üzerindeki etkisi…

Vokoloji Uzmanı Op. Dr. İsmail İlter Denizoğlu, sigara içen kadınların ses tonunun 15 yıl içerisinde erkek ses tonuna dönüştüğünü belirtti. Bu sorunun ilerleyen zamanlarda psikolojik sorunlara da neden olduğunu belirten Denizoğlu, “Ses değişince imajın yüzde 80’i değişmiş olur.” Dedi.

Op. Dr. İsmail İlter Denizoğlu, “Özellikle kadınlardaki ses tellerinde, uzun yıllar sigara içilmesine bağlı olarak doku direnci azalmaktadır. Bu durum erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Sigara içen kadınlarda, belli bir süre sonra ses telinin üzerini örten mukozanın altındaki gevşek dokuda jölemsi tabaka birikmeye başlıyor ve frekans düşüyor. Bu nedenle sesi kalınlaştırıyor” dedi.

Hareketler de erkeksi olmaya başlıyor

Özellikle sesiyle ilgili bir meslek grubundaki kadınlar bu sorunu daha fazla yaşıyorlar. Kadın telefonda erkek sanılıyor, kendisine ‘buyurun beyefendi ‘ deniyor. Hem mesleki anlamda ilerlemesini engelliyor hem de özgüven kaybı yaşıyor. Hareketleri de erkeksileşiyor.

 

SİGARANIN CILDE ZARARLARI

İlk olarak bağımlılık yapıcı etkisiyle bilinen sigarada bulunan nikotinin, bunun yanında diğer duman ve zift gibi maddelerin derinizin hava almasını engelleyerek cansız, sarı ve soluk bir yapıya sahip olmasına sebep olduğu bilinmektedir. Havadan yoksun olan cilt elbette deriden terleme ve sıvı atımını da gerçekleştirmekte zorlanır ve bu da cildin daha da kurumasına neden olur.

Kılcal damarlar özellikle yüzümüzdeki, daha sonra da vücudumuzun kalanındaki derinin kan ihtiyacının büyük kısmını karşılarlar ve sigara bu damarların daralmasına neden olur. Neticesinde yeterince kana erişemeyen deri daha da renk solması ve bitkinlik gibi emareler göstermeye başlar. Kan akışındaki bu sorunların ve damar daralmasının yaralara ve çizilmelere de geç iyileşme etkisinin olduğu bilinmektedir.

Sigara tüketimi sırasında sürekli olarak dudaklar ve çevresindeki kaslar kullanıldığı için bu bölgelerde hoşunuza gitmeyecek düzeyde kırışıklıklar meydana gelir. Sürekli olarak kas kasılmasından kaynaklanan bu kırışıklıklar zaten solgun ve bitkin görünen cildinizde iyice görünür hale gelirler.

Cildinizde yer alan kırışıklıklar tabii ki sadece sigaraya bağlı olarak değil strese, ruh haline, yaşanılan fiziksel koşullara ve pek çok diğer etkene bağlıdır. Ancak sigara içenlerde yaşıtlarına göre çok daha fazla cilt kırışması ve yaşlılık belirtisi görülmüştür. Bu nedenle genç ve canlı bir cilde sahip olmak için sigaranın cilde verdiği zararlardansakınmalı ve sigara tüketimine bir son vermelisiniz.

Sadece dışarıdan görünen cildiniz değil aynı zamanda ağzınızın içi ve diş etleriniz de dumanın yoğun olarak geçtiği ağız bölgesinde zarar göreceklerdir. Sararmış dişler ve daha koyu renkteki ağız içi deri rengi sizi rahatsız edebilecek etkiler arasında yer almaktadır.

SIGARA BIRAKMANIN 9 KOLAY YOLU

Sizler için sigara bırakmanın 9 kolay yolunu hazırladım.

1. Lobelya

Lobelya, değişik renklerde çiçek demetleri veren bir bitkidir. Lobelya, vücuttaki nikotin etkilerini azaltan, bir aktif terkip maddesi olarak adlandırılan lobelin içerir.

2. Meyan kökü ile sigarayı bırakma

Meyan sigarayı bırakmaya yardımcı olabilecekbir balgam söktürücü ve yatıştırıcı bir bitkidir.

3. Acı biber

Acı biber de dumanda bulunan tütün ve kimyasal maddelerin zararlarına karşı solunum sistemini duyarsızlaştırır.

4. Sarı Kantaron ile sigara bırakma

Bu şifalı bitki sigarayı bırakma evresindeki insanlara yardımcı olabilir. Sigarayı bırakan insanlardaki sinir etkilerini ortadan kaldırır, stresle savaşmasına yardımcı olarak sakinleştirici bir özellik sağlar.

5. Yeşil Yulaf

Ayrıca avena sativa veya yabani yulaf olarak bilinen yeşil yulaf, sigarayı bırakmaya yardımcı etkili bir bitkisel tedavi yöntemidir.

6. Ginseng


Ginseng sigara içme istek sıklığını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu bitki böbrek üstü bezleri için bir tonik olarak kabul edilir ve kandaki kortizol seviyelerini yeniden düzenlemeye yardımcı olur.

7. Kedi Otu

Kedi otu sigaradan tiksindiren şeylerarasındadır. Bir bitkisel yatıştırıcı ve anti-anksiyete takviyesi olarak çalışan bir çiçekli bitkidir.

8. Çarkı Felek Çiçeği

Çarkıfelek çiçeği vücudun gevşemesini sağlar, sinirlilik halini dindirir ve sigarayı bırakmanıza yardımcı olur.

9. Kulak Masajı ile sigarayı bırakma

Kulak masajı aşırı sigara içme isteği ile başa çıkmak için başka bir yoldur.

Sigarayı bırakmada kulak masajı vücudun anahtar noktası olarak kabul edilir. Kulak masajı esnasında sigara içme dürtüsü ortadan kalkar ve akapuntur noktaları uyarılır.