Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler?

Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler?
Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler?

Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler?. Sağlıklı beslenme çocuklara küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gereken bir tutum olup kişiyi hayatı boyunca etkilemektedir. Yapılan araştırmalar sonucu ise sağlıksız beslenmenin kötü sonuçları arasında okul başarısızlığını gösteriyor.

Sağlıksız Beslenme ve Zararları;

Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler?
Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler? Görsel: Google.com.tr

Sağlıksız beslenme, çocukların hem fiziksel hem de duygusal davranışlarını olumsuz yönde etkileyip gelişmelerinde kötü etken oluyor. Sağlıklı beslenen bir çocuk ise hem okul hayatında hem de erişkin hayatında başarılı oluyor. Gelişimi kalsiyum ile desteklenmeyen çocuklar eğer ergenlik dönemlerinde de sağlıksız beslenmeye devam ederse hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak eksik kalırlar. Boyları kısa ve zayıf olan çocukların bunun yanında hastalıklara olan dirençleri de az olur. Birçok hastalığa yakalanma olasılıkları daha fazla olan sağlıksız beslenen çocuklar bu durum ile bir hayat boyunca yüzleşmek zorunda kalırlar. Şeker hastalığı, kolesterol, demir eksikliği ise en sık görülme riski olan hastalıklardandır. Bunun yanı sıra obezite gibi sağlık sorunları da küçük yaştaki çocukları olumsuz yönde etkiliyor.

TAVSİYE YAZI;  Tatilde kalp sağlığını korumanın basit yolları

Sağlıksız Beslenen Çocuklar

Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler?
Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler? Görsel: Google.com.tr

Sağlıksız beslenen çocuklar okul hayatında başarısız oluyorlar. Dikkat dağınıklığına neden olan beslenme bozuklukları ise okul başarısında önemli rol oynuyor. Bu durumların engellenmesi ve okulda çocukların beslenme alışkanlığını düzenli bir şekilde kazanması için ise kantinden yemek yemek yerine evde bir beslenme çantasına hazırlanmış olan yiyeceklerin tüketilmesi daha sağlıklı oluyor. Böylelikle sağlıklı beslenen çocuklar yeterli kalsiyum ve vitaminleri alarak beynin daha açık olmasını ve dikkat dağınıklığının olmamasını sağlıyorlar.

Çocuklarda Kahvaltının Önemi.
Çocuğunuzu mümkün olduğunca düzene alıştırın. Çantasını hazırlayın kahvaltı yapmasını sağlayın. Çocuk, kurulan bu düzene birkaç hafta içinde alışacaktır. Tüm bu bahsettiklerimizi uygularken çocuğunuz daha az zorlanacaktır. Zaten çocugunuz sakin ve güvenli görünüyorsa okula hazırdır demek.

Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler?

Yetersiz Beslenme
Herhangi bir besin öğesi veya öğelerinin vücudun gereksinim düzeyinden az alınması sonucu yeterli enerjinin alınmaması ve vücut dokularının yapılanamaması durumuna yetersiz beslenme denir.
Her besin öğesine insan vücudunun gereksinimi vardır. Her besin öğesinin vücudumuzda çok önemli görevleri vardır. Bu öğeler vücudun gereksinimini karşılayacak miktarda alınması gereklidir. Vücudun gereksinimini karşılayacak miktarda alınmaması halinde vücudun gelişmesinde, büyümesinde, yenilenmesinde, çalışmasında aksamalar ve hastalıklar oluşur. Bu durum doğrudan hastalıklara yol açtığı gibi, hastalıkların oluşum riskini arttırmakta ve tedavi aşamasının ağır seyretmesine neden olmaktadır. Yetersiz beslenme vücut direncini azaltmakta, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Bu da hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.
İnsanoğlu var olduğu günden bu yana yetersiz beslenme sorunu yaşamaktadır. Bugün de bir çok nedene bağlı olarak bu sorunu yaşamaktadır. (Çocuklar için sağlıklı dondurma tarifleri )

TAVSİYE YAZI;  Neden evlilikten korkuyoruz
Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler?
Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler? Görsel: Google.com.tr

Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler?, Sağlıksız Beslenme Nedir, Sağlıksız Beslenen Çocuklar, Sağlıksız Besinler Nelerdir.

Yetersiz beslenmenin nedenleri;
• Vücudun ihtiyacından az yeme,
• Tek yönlü beslenme,
• Psikolojik nedenlerden dolayı az yeme,
• Stresten dolayı az yeme,
• Yanlış bilgi, bilgi eksikliği, bilinçsizlik,
• Kültürel yapı, aile yapısı,
• Yanlış beslenme alışkanlıkları,
• Çevre ve sağlık şartları,
• Yetersiz satın alma gücü,
• Besin öğelerinin dağılımındaki sorunlar, (besinlere ulaşamama)
• Moda diyetleri uygulama,
• Özentiler (sıfır beden olma gibi, bazı popüler insanlar gibi olma isteği)
• Fast-food beslenme (enerji değeri yüksek, diğer besin öğelerinin içeriği düşük)

Bir çok besinin muhafaza ve pişirmesindeki yanlışlardan dolayı besin kaybı olmakta, yeterli miktarda tüketilmesine rağmen içeriğindeki değişiklikten dolayı bir çok besin öğesi yetersiz alınmaktadır.

Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler?
Sağlıksız Beslenme Okul Hayatını Nasıl Etkiler? Görsel: Google.com.tr

Yetersiz, Dengesiz ve Sağlıksız Beslenmenin Sakıncaları
Dünyada yaygın olarak görülen yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenme; ülkemizde yapılan araştırmalar gösteriyor ki toplumuzun önemli bir kesiminde vardır.

TAVSİYE YAZI;  Diş Ağrısına Çözümler

Yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenme;
• Bebeklerde,
• Çocuklarda,
• Gençlerde,
• Doğurganlık çağındaki kadınlarda,
• Gebelerde,
• Emziklilerde,
• Yaşlılarda,
• İşçilerde, de görülmektedir.

Sağlıksız,Beslenme,Çocuklar,Okul,Hayat,Yaşam

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR