Rahat Uyku Çekmenin 5 Etkili Yolu. Sabahları sersem gibi kalkıyorsanız, geceleri rahat uyuyamıyorsanız kesinlikle denemeniz gereken derin uykunun 5 sırrını okumalısınız. Çoğu insanda bulunan uyku problemi sağlık açısından da etki etmektedir, uyku problemi insanın günlük yaşantısını acayip etkiliyor eğer çalışan bireyseniz kesinlikle problemler sizi etkiliyordur çünkü uykusuz kalkıp işe giden bir insan verimsiz olarak nitelendiriliyor, eğer okula gidiyorsanız anlatılan dersleri anlayamıyorsunuz ve dikkatinizi derse veremezsiniz.

+5 Adet Sağlıklı Uyku Yöntemleri

Mmmelatonin

Rahat Uyku Çekmenin 5 Etkili Yolu
Melatonin, Rahat Uyku Çekmenin 5 Etkili Yolu

Melatonin hormonu gece karanlık saatlerde salgılanır ve vücudunuza uyku vakti geldiği sinyallerini gönderir.
Gece boyunca sürekli bir salınıma sahiptir, yani karanlık periyodun başlangıcında serbest bırakılır ve güneş ortaya çıkana kadar veya bir kişinin gözleri parlak ışığa maruz kalıncaya kadar yüksek bir seviyede salgılanır,” Dr. Kimberly Fenn, Reverie Michigan State Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve uyku uzmanının anlatıklarına kulak vermelisiniz. Karanlığın ardından çoğu birey, ortam ışığına ve mavi ışık yayan ekranlara maruz kalır. “Parlak ışık, melatonin salınımını bastırır ve mavi ışığın abartılı bir etkisi vardır. Bu nedenle, bir birey uyumaya veya çevredeki ortam ışığını azaltana kadar melatonin sekresyonu erteleyebilir. Geceleri parlak ışık ya da mavi ışığa maruz kalan kişiler için, melatonin kapsül takviyeleri deliksiz uyku için yöntem olabilir diyor.

Rahat Uyku Çekmenin 5 Etkili Yolu

Magnezyum

Rahat Uyku Çekmenin 5 Etkili Yolu
Magnezyum, Rahat Uyku Çekmenin 5 Etkili Yolu

Magnezyumun uykuya yardımcı olmada muhtemelen ikili bir rol oynadığını söyleniyor. Levitan, Gaba reseptörlerini uyararak beynimizin rahatladığını ve derin bir uyku için büyük rol oynadığı kanıtlanmıştır. Geceleri uyku problemi çeken biri için, beyin kaslarını gevşetmede birebir yöntemdir.
Tipik bir doz günde 300 miligramdır, ancak bu diyet ve yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak değişebilir.

5-HTP (5-Hidroksitriptofan)

Rahat Uyku Çekmenin 5 Etkili Yolu
5-HTP (5-Hidroksitriptofan), Rahat Uyku Çekmenin 5 Etkili Yolu

Yatmadan önce serotonin ve melatonine öncülük eden doğal olarak oluşan bir amino asit olan 200 ila 300 miligram 5 hidroksitriptofan almayı önerir. Çünkü 5-HTP, vücudun serotonini (doğal olarak “mutluluk molekülü” olarak da bilinir) arttırdığı için, depresyon ve ağrıya yardımcı olmada etkili olduğu gösterilmiştir.

Şu anda serotonini artıran bir antidepresan alıyorsanız, gece rejiminize 5-HTP eklemeden önce doktorunuzun Onayını almanız gerektiğinin altını çizerek çok önemli olduğunu söylüyor.

L-Teanin

Rahat Uyku Çekmenin 5 Etkili Yolu
L-Teanin, Rahat Uyku Çekmenin 5 Etkili Yolu

L-theanine meditasyon tarafından tetiklenen aynı beyin dalgalarını uyarır ve aynı anda sakin bir duruma yol açarak deliksiz uykuya yardımcı olur.

Esrar

Rahat Uyku Çekmenin 5 Etkili Yolu
Esrar, Rahat Uyku Çekmenin 5 Etkili Yolu

Jordan Tishler, Harvard’da eğitimli bir doktor, esrar terapisti uzmanı, esrarın tedavi yöntemlerinden biride uyku problemine çözüm olarak gösteriyor.
Tishler, 5 ila 10 miligram esrarın uyku için en iyi yöntem olduğunu dile getiriyor.

Kaynak: https://www.sheknows.com/