Kadın güzelliğini tamamlayan en büyük imgelerden biri olan popo güzelliğinde beğeniler ve standartlar da bölgesel olarak değişebilmektedir. Op. Dr. Gökhan Haytoğlu, günümüzde estetik olarak Brezilya poposu diye adlandırılan, popo estetiği kadınların en çok tercih edilen yöntem olduğunu vurguladı.

Popo Estetiği Nasıl Yapılıyor?

Popo yapısında kilo alıp vermeye bağlı olarak deformasyon oluşabilir ya da kalıtımsal olarak popo basık bir yapıda olabileceği gibi zamanla sarkmalar da görülebilecektir. Hasta öykülerine göre popo estetiği farklı amaçlarla yapılmaktadır. Bu nedenle uygulanan operasyonlarda da farklılık oluşabilecektir. Popo küçültme, popo kaldırma, popo toparlama, protez ile popo düzeltme ve yağ enjeksiyon yöntemiyle düzeltme gibi popo estetiği pek çok sınıfa ayrılmaktadır. Hastaya aynı operasyon sırasında tek uygulama yapılabileceği gibi birkaç uygulamayı da aynı sırada yapmayı tercih edebilecektir.

Poponuzda biçim bozukluğuna bağlı olarak düzensiz bir yağ dağılımı bulunuyorsa liposuction yöntemine başvurularak basık olması arzu edilen kısımlardan fazla yağ dokusu çıkarılarak daha çıkık olması istenen bölgeye aktarılabilmektedir.

Popo estetiğinde kullanılan diğer bir yöntemde, kişi de yeterli yağ dokusu bulunmuyorsa popoya protez yerleştirilerek istenen forma kavuşturulur. Popoya yerleştirilen protezler sadece popo için kullanılan bir formda oluşturulmuş, meme protezlerine göre daha sert yapıda olan silikon protezlerdir. Poponun iki yarısının birleştiği yerde oluşturulacak kesilerden içeri girilerek silikon protezler yerleştirilecektir. Kesiler, dışardan görünmeyen bir bölgede bulunduğu için ameliyattan sonra dikiş izleriniz belli olmayacaktır. Zaten dikiş izleri de zamanla silikleşmeye yüz tutacaktır. Operasyonda kesilere atılan dikişler eriyen iplerle yapılacak ve daha sonrasında dikiş aldırma işlemine gerek kalmayacaktır.

Popo Estetiği Sonrası Süreç Nasıl Devam Ediyor?

Genel anestezi altında yapılacak bu operasyonlar, niteliğine göre bir buçuk iki saat sürebilmektedir. Hangi yöntemle yapılırsa yapılsın ameliyat sonrasında hastaların üç hafta boyunca korse giymesi önerilmektedir.

Operasyon sonrasında sadece birkaç gün yüz üstü yatmanız gerekebilir. Protezle gerçekleştirilen popo estetiğinde ilk günlerde bazı hastalar için oturup kalkmada biraz Ağrı oluşabilir. Hastaların ilk bir iki ay oturup kalkmasında için rahat teknikler önerebilir. Ameliyat sonrası oluşabilecek ağrılar, ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek derecede olacaktır.