Papatyanın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Papatyanın Sağlığa Faydaları Ve Zararları , Papatyanın Faydaları, Papatya Nedir, Papatyanın faydalarından bahsediyoruz isterseniz hemencecik bir okuyun.

Papatyanın Faydaları
Papatya denince aklınıza sadece “seviyor, sevmiyor” geliyorsa çok şey kaybediyorsunuz. Bir çiçekten öte şifa deposu olan papatyayı yabana atmayın!

Papatya bir ilk bahar çiçeğidir.Bir çok yerde kolaylıkla ve kendiliğinden yetişebilir.Ortası sarı,yaprakları beyaz olan çiçektir Görünüşüde güzel,hoş olan bu çiçeğin,kendisi gibi sağlığımıza da güzellikleri vardır. Kurutulmuşu da işe yarar. Papatya iki şekilde tüketilir. Birincisi papatya çayı olarak ikincisi ise papatya yağı olarak tüketilebilmektedir.
Papatyanın en popüler faydalarına hemen göz atalım:

Papatyanın Sağlığa Faydaları Ve Zararları
Papatyanın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Papatya suyu, diş ağrılarında etkilidir, gargara olarak kullanılabilir.
Papatya banyosu, bedeni rahatlatır. Özellikle de hastalıklardan sonra yapılırsa kişinin kısa sürede toparlanmasını sağlar.
Papatya suyu ilave edilmiş su ile duş almak cildi tazeler.
Kaynatılmış papatyanın suyu ile yüzü yıkamak, cildi temizler ve yumuşatır.
Papatya suyu ile yıkanan saçlar parlak görünür. Saçları mat ve güçsüz olanlar papatya suyu kullanabilir. Saçlar beslenir ve kuvvetlenir.
Antimikrobiyal özelliği olan papatya, hemoroit ağrılarına karşı etkilidir.
Papatya oğul otu, kaynatılarak içilebilir. Periyodik olarak içilen bu su, uykusuzluğu giderir.
Papatya suyu, damar tıkanıklıklarını önler.
Kaynatılmış papatya suyu ile ılık halde gözlere pansuman yapıldığında göz iltihapları ve ağrılarına karşı olumlu etkileri vardır.
Roma papatyası türü, mide rahatsızlıklarına karşı tavsiye edilir.
Papatya çiçeği özü sakinleştirici bir maddedir. Herhangi bir duygusal uyanışı dengeler ve aynı zamanda melankolik ruh hali sağlar.

TAVSİYE YAZI;  Diş Ağrısına Çözümler
Papatyanın Sağlığa Faydaları Ve Zararları
Papatyanın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Çiçek özü aynı zamanda gerilimi azaltarak, insanın kendini sevmesini teşvik eder.
Bazı çakralarla ilgili psikolojik ve ruhsal dengesizlikleri tedavi eder.
Papatyanın çeşitli formlarının birçok sorun ve rahatsızlığa karşı olumlu etkileri vardır. Bunlara kısaca değinelim; uyku sorunları, romatizmal rahatsızlıklar, deri döküntüsü, cilt sorunları, gastrit, bulantı, alerji, idrar yolu enfeksiyonları, sindirim sorunları, iltihaplar, karaciğer sorunları, sırt ve bel ağrıları, bağırsak kurtları ve tenyalar, boğaz ağrısı, apseler…
Papatya çayının faydalarından bahsedersek öncelikle çayın 5- 10 dakika arası demlenmesi beklenmeli. Daha sonra bu lezzetli çay keyifle tüketilebilir. Papatya çayı mide ve bağırsak sıkıntılarına oldukça iyi gelir.Papatyanın faydaları psikolojik olarak da vardır. Sakinleştirici bir etkisi vardır. Uykunun bir rahatlama şekli olduğunu düşünürsek uyumaya yardımcı olur.

Papatyanın Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Papatyayı kaynattıktan sonra ılımaya bırakılır. ılıklaşan papatya suyu, saçlara son durulama suyu olarak kullanılırsa hem saçlar yumuşacık olur hem de saçların rengi açılır. Papatya çayı kadar yağının da faydaları vardır. Ciltteki yanıklara, kızarıklıklara, tahrişlere sürülür. Diş çürüklerine sürülür. Baş ağrısı ve migrene iyi gelir. Ayrıca stresi, sıkıntıyı giderir.
Papatya çayı kabızlığı önler. Romatizmal ağrılara iyi gelir. Papatya çayı iştah da açar.

TAVSİYE YAZI;  Kadınlarda Fiziksel Yorgunluk

Papatyanın Zararları
Papatyanın zararları yok denecek kadar azdır. Yalnız papatya yağı içilmemeli ve gözlere sürülmemelidir. Karaciğer rahatsızlığı olanlar da papatya kullanmamalıdır. Aynı zamanda uyku verici bir özelliği olduğu için araç kullanmadan önce içilmemelidir. Papatyaya alerjisi olanlarda papatyadan uzak durmalıdır. Papatya kanı inceltebilir bu yüzden kan ile ilgili bir durum olacaksa yine papatya çayı içilmemelidir. Hamileler papatya çayı içmemelidir. Bebeklere de doktora danışarak papatya çayı verilebilir.

Total
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR