Okulda Bulaşan Hastalıklardan Korunmanın Yolları

Okulların açılması ile öğrencilerimizde tatlı bir telaş başladı.Bir yandan yeni arkadaşlar ve öğretmenlerle tanışma heyecanı biryandan da ilk kez öğrencekleri taze bilgiler onları doğal olarak heyecanlandırır.

Bunların yanında okulda sağlıklarını koruma adına nelere dikkat edilmeli kısaca bir göz atalım isterseniz.

Mevsim geçişlerinde ve havaların soğuması ile birlikte bulaşıcı hastalıklarında kapıya dayandığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Mustafa Karaoğlu enfeksiyondan korunma yolları hakkında bilgiler verdi.

BULAŞICI HASTALIKLAR

Grip, nezle, faranjit, bronşit, zatürre gibi önde gelen bulaşıcı hastalıklar okul çağında en dikkat çekici grup olarak öne çıkmaktadır.

Aslında basit bazı önlemlerle bu hastalıkların önünü almak mümkün,şöyleki;

Ellerin çok iyi yıkanması,kağıt havlu kulanılması,bardakların paylaşılmaması,göz burun ve ağıza ellerin temas ettirilmemesi,başka yöne doğru hapşırılması,öğrencilerimizin şahsi eşyalarını paylaşmamaları,açıktan gıda alınmayıp meyvelerin bol suyla yıkanması,yere düşen gıdanın alınmaması korunma yolunda çok önemlidir.

Bu arada grip,tetanoz,hepatit A ve B aşılarının eksiksiz yapılması da koruyuculuk anlamında önemlidir.

KIZAMIK, SU ÇİÇEĞİ, KIZAMIKÇIK, KIZIL

Okul çağı çocuklarında görülen döküntülü hastalıklardan kabakulak, kızamık, suçiçeği, kızamıkçık, aşı ile önlenebilir. Kızıl ise boğaz ağrı-sı, ateş, döküntü ile seyreden bir hastalıktır. Aşısı yoktur ve antibiyotik tedavisi ile düzelir. Boğaz kültürleri ile taşıyıcı çocuklar saptanıp tedavi edilebilir.

Okulda Bulaşan Hastalıklardan Korunmanın Yolları, Okul, Hastalıklardan Korunma Yöntemleri, Bit, Uyuz,Boğma, Ciddi
Okulda Bulaşan Hastalıklardan Korunmanın Yolları, Okul, Hastalıklardan Korunma Yöntemleri, Bit, Uyuz,Boğma, Ciddi

KABAKULAK

Çocukluk çağı hastalığı olan kabakulak da aşılama ile önlenebilir. Bir veya her iki kulak arkasında şişlik ve ateş ile kendini gösterir. Bu hastalıkları geçiren çocukların okula gönderilmemesi gerekir. Çünkü bu hastalıklar damlacık yolu ile bulaşır. Şişlikten 2 gün önce ve şiş-likten 4-5 gün sonra bulaşıcıdır.

UYUZ VE BİT

Uyuz, bitlenme gibi hastalıklar da okul çocuklarının karşılaştığı önemli sorunlardandır. Bu hastalıkları önlemek için çocukların kişisel hijyen koşullarını yerine getirmelerinin sağlanması, hastaların sapta-narak tedavi edilmeleri gerekir.

BAĞIRSAK SOLUCANLARI

Çocuklarda, tuvalet ve el temizliğine yeterince dikkat edilmediği durumlarda bağırsak solucanları (parazitler) da görülebilmektedir. Açık-ta uygun olmayan gıdaların satışı da bağırsak solucanlarının ( parazit) bulaşmasına neden olur. Bağırsak solucanı olan çocuklarda burun kaşıntısı, ağızdan yastığa su akması, makatta kaşıntı, zaman zaman karın ağrısı, kilo alamama, iştahsızlık gibi belirtiler görülür. Tespit edilirse tedavisi mümkündür. Korunmada tuvaletten sonra sabunla el yıkanması, açıkta satılan gıdaların yenilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması önemlidir.

ÇOCUKLARI MEVSİME UYGUN GİYDİRİN

Mevsimine uygun, ne fazla kalın nede ince giysi kullanılması da ailelere düşen görev olmalıdır.

Saçların ,tırnakların temizliği, bitlenme, uyuz gibi yaygın görülen hastalıkların önlenmesi de göz önünde bulundurulmalıdır.

Okulda Bulaşan Hastalıklardan Korunmanın Yolları, Okul, Hastalıklardan Korunma Yöntemleri, Bit, Uyuz,Boğma, Ciddi
Okulda Bulaşan Hastalıklardan Korunmanın Yolları, Okul, Hastalıklardan Korunma Yöntemleri, Bit, Uyuz,Boğma, Ciddi

SINIFLARI HAVALANDIRIN

Kalabalık ve havasız ortamlarda ki solunum yolu hastalıklarının artış göstereceğide düşünülüp,sınıfların havalandırılmasına dikkat etmek uygun olacaktır.Sınıflarımızın sıcaklığını mümkünse 24-26 derecede tutmak idealdir.

Teneffüslerde ki aşırı efor ve terleme sonrasındaki vücudun soğuması gribal enfeksiyonlara kapı aralamaktadır.

BULAŞICI HASTALIK SIRASINDA NE YAPILMALI?

1. Bulaşıcı hastalık tanısı konan çocuklar doktorun önerdiği süre kadar okula gönderilmemeli

2. Okul bu hastalıklardan haberdar edilmelidir.

3. Hastaya yakın olan çocuklar bu hastalıklar açısından takip edilmelidir. (ELVAN UYAR)