Başarı kelimesini çok seviyorum. Tabii ki içinin dolmuş halini. İçi boş kavramları sevmiyorum. Başarının birçok tarifi var. Ama ben bir tanesini kendime daha yakın hissediyorum.

BAŞARI; İstediğin yaşam biçimini yaşamaktır.

Başarının hayatımıza getirdiği en olumlu duygu, mutluluktur. Yalnız unutmayın ki başarılı insanlar çok zeki olduklarından başarılı olmamışlardır. Onlar sadece çok çalıştıkları için başarılıdırlar.

EDİSON; Başarı %1 genetik ise, %99 terdir.

Başarılı insanların birçok özellikleri vardır. Ama en önemlisi, onlar mutluluğa önem verirler. Çünkü bilirler ki;

En büyük mutluluk, mutsuzluğun kaynağını bilmektir. Kaynağını bilmeden çare bulunamayacağını bilirler. Mutsuzluklarının üstüne giderler. Onu yok edene kadar uğraşırlar. Başarılı insanlar neşeli insanlardır. Mutluluğu yüreğinde bulmuşlardır.

Mutluluğun sırrı, mitolojik bir hikayede saklı;

Tanrılar, olimpos dağında toplanmışlar. Mutluluğu nereye saklayalım ki insanlar onu arayıp bulamasınlar demişler. Öyle bir yer olmalı ki oraya bakmak akıllarına gelmesin. Bir tanrı demişki;

Tülay bilin’in anlattığına göre, Mutluluğun Sırrı Nedir ? yazısı hoşunuza gittiyse, okumanızı tavsiye ederim.

Aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak mutluluğunuzu en üst düzeye çıkarabilir ve aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.

İşte sonsuz aşkın 6 sırrı:

Değişimi tanıyın ve kucaklayın

 Mutlu ve uzun bir ilişki için 6 sır
Değişimi tanıyın ve kucaklayın

İnsanlar hayatları boyunca değişir. Her Kadının Sahip Olması Gereken 6 Koca’nın yazarı Klinik Psikolog Dr. Steven Craig, “Başarılı bir ilişkinin nihai anahtarı birlikte büyüyebilmek ve adapte olmaktır” diyor. Bu özellikle de taraflar 50’li ve 60’lı yaşlarına ulaştığında önem kazanıyor, çocukların evden taşınması, emeklilik hayatı, sağlık değişiklikleri, büyük anne ve baba olma gibi önemli değişiklikler esnasında… Craig ayrıca, “Sürekli gerçekleşen değişiklikleri kabul etmek, partnerinizin ihtiyaçlarını anlamak ve bunlarla ilgili konuşabilmek ilişkinizin gelişmesi için çok önemlidir” diyor.

Kavga

Kavga
Kavga etmek

“Başarılı ilişkilerde kavga etmemek olmaz. Aslında, eşinizle kavga etmelisiniz” diyor Craig. “Bir çiftin kavga ediş şekli ve ne hakkında kavga ettikleri hiç kavga etmemelerinden daha önemlidir. Sağlıksız argümanlar geçmişten gelen şeylere odaklanır” diyor Craig, 20 yıl önce sinirlendiğiniz bir şeyi gündeme getirmek gibi. Kavga ettiğiniz zaman, Evlilik Araştırmacısı ve Psikolog John M. Gottman’ın listelediği bu sağlıksız davranışlardan kaçının: “Eşinizi hor görmek, aşırı savunma yapmak, konuşmayı reddetmek ve partnerinize dair negatif söylemlerde bulunmak ya da isim takmak.”

Affedin ve devam edin.

sevgilini affet ve devam et
sevgilini affet

Geçmişi gündeme getirmenin bir ilişkiye hiçbir faydası olmaz. Fotoğrafçı Lauren Fleishman, kitabı The Lovers için 50 yıldan uzun süredir birlikte olan çiftlerle röportaj yaparken, karısıyla 1948 Nisan’ından beri evli olan Jake Jacobs, “Başarılı bir evliliğe sahip olmak için, erkek çok toleranslı olmalıdır. Duymalı ve duymamalıdır, eğer ne demek istediğimi anlıyorsanız… Ve özür dilemek için de her zaman istekli olmalıdır” diyor.

Alın ve verin

alın verin hayata can verin
Şaşırmak şaşmak

Uzlaşma her türlü ilişki, özellikle de evlilikler için çok önemlidir. Ne zaman tartışacağınızı ve ne zaman uzlaşmanız gerektiğini bilmek eşinizle aranızda çok güçlü bir bağ oluşturur.

Onu niye sevdiğinizi hatırlayın

Onu niye sevdiğinizi hatırlayın
Ne kadar seviyorsun

İşler zorlaştığında, başarılı çiftler neden birlikte olmak istediklerini unutmaz. İlişkinizin pozitif yönlerine odaklanın, birbirinizi nasıl güldürdüğünüz ya da birbirinizi nasıl desteklediğinizi hatırlayın. Neden aşık olduğunuzu ve evlendiğinizi hatırlamak, zor dönemleri atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Her zaman el ele tutuşun.

Her zaman el ele tutuşun
Hands of Love

Bazen en iyi sırlar en basit olanlardır. Çoğu çift mutlu evliliklerinin sırrı olarak el ele tutuşmayı gösterir. Haklı olabilirler çünkü yapılan araştırmalara göre, çiftlerin ele ele tutuşması yaşadıkları stres seviyesini düşürüyor.