Günümüzde fazlasıyla popüler olan meditasyon hakkında aslında pek de bilgiye sahip sayılmayız. Hatta günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan bu terimin, gerçek anlamda ne olduğu, ne gibi faydaları olduğu ve hayatı olumlu yönde nasıl etkileyeceği hakkında birçok soru işareti de bulunmaktadır diyebiliriz. Tüm bunların ışığında sizi meditasyonun aslında ne olduğu hakkında aydınlatmak istedik ve bu yazıyı ele aldık.

Bilimsel bir gerçek: Meditasyon

Meditasyon, bilimsel olarak da kanıtlanmış bir çeşit zihin ve beden dinlendirme yoludur. Çoğu insan meditasyonun bir inanç şekli olduğunu düşünse de temelinde bu kadar basit açıklanabilecek bir kavram değildir. Söz konusu bilimsel kavram, çeşitli araştırmalara dayanarak kabul edilmiş bir şifa bulma tekniği olarak hayatımıza girmiştir. Özellikle stresi yönetmekte çok başarılı olan bu metot, yaşam zorluklarının getirdiği sıkıntı ve stresi hayatlarından uzaklaştırmak isteyen bir çok insan tarafından kullanılmaktadır. Peki bu kadar yararlı olan meditasyon nasıl yapılır ve faydaları nedir?

Meditasyon Faydalari
MEDİTASYON NEDİR? | Fotoğraf: Pixabay.com/tr

Bir gün değil her gün! Adım adım meditasyon

İlk olarak belirtmek gerekir ki, meditasyon sessiz, sakin ve loş bir ortamda yapılmalıdır. Bunun sebebi, ilk amacın tüm konsantrasyonunuzu toparlayıp yaptığınız işten maksimum yararı almak olmasıdır. Ancak, meditasyonu bir gün yapıp bir katkı sağlayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demek yanlış olmaz. Her şey gibi bu da kademeli ve düzenli olarak yapılmalıdır.

Bu süreçte ilk adım nefes kontrolünü öğrenmektir, çünkü doğru nefes alıp vermek bu işin temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Nefes kontrolü, aynı zamanda vücudunuzun işleyişini düzene sokmak ve zihin açmak için de birebirdir. Hal böyle olunca meditasyon ve nefes kontrolü birbirinden ayrılmaz bir bütün haline gelmektedir. Bir diğer önemli ve kesinlikle atlanmaması gereken adım ise düşünmemeyi öğrenmek, zihni boşaltmaktır. Bunun amacı ise sizi olumsuzluklardan ve stresten uzak tutmaktır. Bu iki adımı aynı anda yapıp üstüne bir de olumlamayı eklediğinizde –ki bu da en az diğer adımlar kadar önemlidir- gerçek meditasyonla tanışmışsınız demektir. Peki nedir bu olumlama dediğimiz kavram?

Meditasyon-Türleri
MEDİTASYON NEDİR? | Fotoğraf: Pixabay.com/tr

Pozitif düşünün pozitif olsun yasasının temeli: Olumlama

İlk olarak şunu belirtmemiz gerekiyor ki, pozitif beklentileri üstünüze çekmenin yolu olumlamadan geçer çünkü bu kavram, hayatınızda gerçekleşmesini istediğiniz beklentileri çağırma yöntemidir. Örneğin : Ben başarılı bir insanım ve bu işi en güzel şekilde halledebilirim. Bu bir olumlamadır. Bunu başardığınızda hayatınızda önce kendinizi iyi hissetmeye başladığınızı fark edeceksiniz; daha sonra ise vücudunuzun size verdiği bu güç ile aslında zor gibi görünen bir süreçte kendinize motivasyon sağlayarak çıkış yolları açma fırsatı bulacaksınız. İşte olumlamanın bu süreçtebu denli önemli olmasını sağlayan etken de aslında budur. Ne kadar olumlu düşünce o kadar başarılı bir meditasyon ve o kadar mutlu bir siz demektir.

Meditasyon nasil yapilir
MEDİTASYON NEDİR? | Fotoğraf: Pixabay.com/tr

Özetlemek gerekirse, meditasyonun hayata çok büyük etkenleri vardır. Hafife almamanız gereken bir şifa yöntemi olan meditasyon, sadece stresi yönetmekle, hayata güzellikler getirmekle kalmaz aynı zamanda hastalıkların iyileşme sürecinde de çok önemli bir rol oynar. Bize kalırsa Bu metot her insanın yaşamı boyunca deneyimlemesi ve sonuçlarını kendi gözleriyle görmesi gereken bir  hayat felsefesidir. E tabi sadece okumakla da olmuyor harekete geçmek gerekir. Haydi ilk adımı atarak siz de kendinizi iyileştirmeye başlayın.

RAHAT UYKU ÇEKMENİN 5 ETKİLİ YOLU