Mayo ve Bikinilerin Evrimi, Bikini Evrimi, Mayo Evrimi, Mayo Bikini Değişim, Mayo Fiyatları, Mayo Nedir, Bikini Nedir, Mayokini Nedir

Yaz Aylarında Boy Gösteren Mayo ve Bikinilerin Tarihini Sizler İçin Araştırdık.

Aklınıza gele bilecek tüm mayo ve bikini markalarını unutun, Sizlere daha önce hiç görmediğiniz bir video göstereceğim.

Mayo ve Bikinilerin Evrimi

Mayo

Mayo, yüzme sırasında giyilen ve bu amaca özel tasarlanmış olan kıyafetlerdir. Mayolar vücudu tamamen ve sıkıca saran veya daha geniş modeller de olur. Burada yüzme sırasındaki rahatlık yanı sıra çıplaklıkla ilgili kaygılar belirleyicidir. Genellikle ıslanınca içi göstermeyen kumaşlar tercih edilir.

Tarihi

Mayo ve Bikinilerin Evrimi
Mayo ve Bikinilerin Evrimi

1800 Yıllarda Mayo.
Bu yıllarda özel deniz kıyafeti olmadığından genelde gündelik hayatta kullanılan şehir kıyafetleri plajlarda giyilmekte idi. Bu kıyafetler ise pratik olmamakla beraber son derece rahatsız edici idiler.Mayolar vücudu boydan boya kaplamakta , suya girince vücudu göstermesin diye kalın bir kumaştan yapılmakta ve dikişlerin bozulmaması için güçlü dikişler atılmaktaydı.

 

 

Mayo ve Bikinilerin Evrimi
Mayo ve Bikinilerin Evrimi

1890’lar daki mayolar
Bu dönemde bayan deniz kıyafetleri tek parçadan oluşmaya başlamasına rağmen halen gündelik yaşamda kullanılanların benzerleriydiler. Naylonlu kumaşlardan üretilmelerine rağmen halen vücut hatlarını ortaya çıkartmakta idiler

 

 

Mayo ve Bikinilerin Evrimi
Mayo ve Bikinilerin Evrimi

1910’ların en cazibesi
İlk defa kolsuz jarse mayolar gözükmeye başladı. Bacak kısmı kapalı olmasına rağmen vücut hatları gözükmeye başlamıştır.

 

 

 

Mayo ve Bikinilerin Evrimi
Mayo ve Bikinilerin Evrimi

1930’lar da en gözdeler
Mini etekli modeller daha kadınsı hatlara kavuşmuştur. Esther Williams ve Dorothy Lamour gibi Hollywood yıldızları yüksek bacak kesimleri ile vücut hatlarını iyice ortaya çıkarmakta idiler

 

 

 

Mayo ve Bikinilerin Evrimi
Mayo ve Bikinilerin Evrimi

1940’lar korselerin geldiği seneler
Korse teknolojisi mayolara uygulanmaya başlandı Kafalarını suya sokmayan bayanlar süslü boneler giymekte idiler

 

 

 

 

1960’lar mayolar mayo olmaya başladığı sene
Mayolar naylon ve likralı kumaşlardan üretilmeye başlandı. İç çamaşırı gibi üretildiklerinden vücudu saran modeller tercih edildi.

Bikini

Bikini, kadınlar için tasarlanmış, yüzmede kullanılan bir mayo türüdür. Bikini üretiminde suya karşı dayanıklı kumaşlar tercih edilmektedir.

Tarihi

Mayo ve Bikinilerin Evrimi
Sicilya’daki Villa Romana Del Casale’de bulunan 4. yüzyıl ilk çeyreğine ait Bikinili kızlar mozağiyi

İki parçalı bir deniz giysisi olarak da tarif edilebilen bikininin ilk örnekleri, II. Dünya Savaşı sonrası Fransa plajlarında görüldü. Fransız modacı Louis Réard tarafından 5 Temmuz 1946 yılında Paris’te tanıtılan bikini adı, ilk atom bombalarının test edildiği Büyük Okyanus’taki Bikini Adası’ndan esinlenilerek türetilmiştir. O dönem Vatikan tarafından müstehcen bulunan bikini kınanmıştır. 60’lı yıllarda Brigitte Bardot, Ursula Andress, Raquel Welch gibi aktrislerin bikiniyi giymesi ile popülüritesi artmıştır.

 

Türleri

Mayo ve Bikinilerin Evrimi
Hayvan hakları savunucusu, maruldan bikini giymiş gençler

Bikiniler, 70’li yıllarda üst parçası olmayan monokinilere dönmüştür. 80’li yıllarda tanga, 2000’li yıllarda ise mayokini olarak hayatımıza girmiştir. Özellikle vücut geliştirme gibi spor dallarında erkekler de bikini türevleri kullanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynakça: Mayo   Bikini