Kuru şampuan nedir ne işe yarar,kuru şampuan nası neyden yapılmış?Hammaddesi malzemesi ne,bu şampuan zararlı mı? ve ilk ne zaman kullanıldı,ortaya çıktı vb. Merak ettiğiniz herşey. Bu yazımızda Kadinanlar.com kuru şampuan hakkındakı tüm sorularınızın cevabını vermeye çalışacak.


Son zamanlarda isminden oldukça söz edilen kuru şampuan,hacimli saçların ve yağlanmayan bir saç derisinin formülü haline geldi. Avrupada ve Amerikada uzun zamandır kullanılmakta olan kuru şampuan,ülkemizde büyük bir ilgi görmeye başladı. Kuru şampuan,önceleri köpek bakımı için kullanılan bir temizlik aracıdır. Köpeklerin sık sık yıkanması,derilerindeki yağ dengesini bozar yanlış şampuan kullanılması ise derinin nemlilik oranını azaltır. Bu durum sonucunda,çeşitli deri hastalıkları meydana gelir. Bu yüzden köpek temizliğine kuru şampuan kullanılırdı. Daha sonra,insan derisi için uygun olan kuru şampuanlar üretilmeye başladı.
Kuru şampuanlar,hem yoğun iş hayatı olanların hem de saçında yağlanma problemi olan insanların kurtarıcısı haline gelmiştir. Kullanıldığı takdirde bir dakikadan daha kısa sürede içersinde suya gerek kalmadan temiz,canlı ve yeni yıkanmış gibi bir saça sahip olmayı sağlamaktadır. Özellikle biz kadınların vazgeçilmezi olan kuru şampuanlar,saça temiz bir görünüm kazandırmasının yanı sıra,saça hacim kazandıran bir üründür.
Kuru şampuanların pudralı bir yapısı vardır. Bu yapı sayesinde saç derisinin ürettiği yağı emer. Genelde sprey şeklinde olan kuru şampuanlar,saç derisine 15 cm uzaklıktan püskürterek kullanılır. Püskürtüldükten sonra saç diplerine yedirmek için,saç taranmalıdır. Böylece temiz ve canlı bir saça kolay bir şekilde sahip olunabilir. Pudralı bir ürün olduğu için saç diplerinde beyazlaştırmış bir görüntü bırakabilir. Bu görüntünün oluşmaması için,saçın iyice taranmış olması gerekir. Aksi halde kuru şampuan birikme yapabilir,buda saçın kepeklenmesine neden olabilir.


Çeşitli markaların kuru şampuanlarını kozmetik marketlerinde bulmak mümkündür.Boylarına ve markalarına göre 7-40 TL arasında değişen fiyatlarda bulunabilir.