Külotlu Çoraplar Mantar Yapar Mı?, Mantar Hastalığı Nedir
İlginç Gerçekler Sağlık

Külotlu Çoraplar Mantar Yapar Mı?

Külotlu Çorabınız Mantara Neden Olmasın!

Terlemeyle özellikle ayaklarda görülen mantar hastalıklarının çeşitli şekillerde ortaya çıkabildiğini belirten Kaya, şöyle konuştu:

“Mantar ayak parmak aralarının beyazlaşmasına neden olabiliyor. Bakterilerin eklenmesiyle deride renk değişikliği oluşabiliyor. Bu bakteriler deriye bulaşarak ayakta ciddi bakteriyel enfeksiyonlara da neden olabiliyor. Mantara karşı daha duyarlı kişilerde ise ayak tabanlarında daha şiddetli su kabarcıklarının oluşması ve kaşıntı şikayeti ortaya çıkabiliyor.”

Mantarın tedavisinin kolay olduğunu vurgulayan Kaya, mantarı hastalığının şiddetli vakalarda tablet ilaçlarla, hafif olanların ise kremlerle tedavi edildiğini aktardı.

Mantarın oluşmaması için ayak hijyeninin çok önemli olduğuna dikkati çeken Kaya, “Hamamlarda, havuzlarda, otellerde mantara maruz kalınıyor. Eğer ayaklarımızı bu tür ortamlardaki temasın ardından yıkarsak mantarın bulaşması zor olur. Çünkü mantar bir anda derinin altına işlemiyor. Yıkanınca ayaktan uzaklaşabilir. Ayak hijyenine dikkat etiğimizde bundan korunabiliriz” dedi.

TAVSİYE YAZI;  Kadınların en Korkulu Rüyası (Siğil)

Kapalı ayyakkabıda oluşan nemli ortamlarda mantarlar deriye çok rahat girerek hastalığın oluşmasına sebeb oluyor. Özellikle havanın sıcak olduğu dönemde kapalı ayakkabılardan uzak durmak gerekiyor. Yine çoraplar da mantar hastalığından korunmak için çok önemli. Naylon çoraplar daha ince olmasına karşın teri emmedikleri için ıslanarak deriye yapışıyor. Nemli ortamda mantar deriye çok rahat girdiği için, naylon çoraplar ayakta mantar oluşumunu tetikliyor. Pamuklu çoraplar teri emerek dışarı verdiği için ayağın kuru kalmasını sağlıyor. Bu şekilde mantar oluşsa bile hastalık oluşturamayabiliyor. Mantarın sadece deriye teması önemli değil, derinin terlemesi ve ıslanması da mantar hastalığının ortaya çıkmasında çok önemli bir sebep.”

Tırnak Yiyen İnsanların Şaşırtan Özellikleri

Külotlu Çorap Mantar Yapar Mı?

Külotlu çorabı yıkamadan birden fazla giymek mantar için uygun ortamı hazırlayabilir. İşte külotlu çorap giyerken dikkat etmeniz gerekenler

TAVSİYE YAZI;  Ebru Şallı ile Ayva Göbek Nasıl Eritilir

Bakteri üremesine neden olabilir mi?

Külotlu çoraplara dikkat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Külotlu çoraplar, naylon ve spandex karışımı kumaşlardan üretiliyor. Bu kumaşlar ise sıcak ve nemli ortam oluşturarak, bakteri üremesine zemin hazırlayabilir. Bu yüzden külotlu çorap giyerken dikkatli olmak gerekiyor. Pamuklu iç çamaşırı giymeden giyilen tayt ve külotlu çoraplar mantar enfeksiyonlarına yol açabiliyor.

Sayfalar: 1 2 3

1 Comment

  • Reply
    Canan
    5 Aralık 2018 at 20:39

    Külotlu çorap mantar mi yaparmış

Leave a Reply