En sık rastlanan saç sorunlarında biri olan kepek sorunu saçların güzelliğini gölgeler ve sahibini yıldırabilir. Kepekten kurtulmak için kepekli saçlar için üretilmiş şampuanların seçilmesi en başta yapılması gerekendir. Bunun dışında önerilecek bazı kepeğe karşı bitkisel çözümler düzenli olarak uygulandığında kepek sorununu azaltır, hatta yok eder.

Aspirin ile Kepeğe Karşı Çözüm

En bilindik ilaçlardan biri olan aspirin ile kepeğe karşı çözüm mümkündür. Fakat bunun için ilacı yutmak gerekmez, 2 adet aspirin ilacı iyice ezilerek toz haline getirilir ve kullanılan şampuanın içine konularak güzelce karıştırılır. Banyo esnasında saçlar bu şampuanla yıkanmaya devam edilirse kepek sorunu zamanla tamamen ortadan kalkacaktır.

Limon ile Kepeğe Karşı Çözüm

Bir miktar taze sıkılmış limon suyu saç diplerine sürülüp masajla yedirildiğinde özellikle yağlanma ve kepekten dolayı olan kaşıntı sorununu giderir.

Elma Sirkesi İle Kepeğe Karşı Çözüm

Saç yıkandıktan sonra banyodan çıkılmadan son durulama işlemi aynı ölçüde su ve elma sirkesi ile hazırlanmış karışımla yapılırsa saçlardaki kepeklenme sorununu çözecektir.