Artık neredeyse gelenekselleşen kayınvalide gelin çatışması kavramı o kadar çok tartışılır ve o kadar çok ön yargı oluşturulur oldu ki, neredeyse genç kızlar evlenme çağına geldiğinde savaşa çıkacakmış gibi hazır durumda gelecek problemleri beklerler.

Çatışma mı? Ön Yargı mı?

Bu şekilde ön yargıyla bekleyen genç bir kız da karşılaştığı en ufak problemde başıma zaten bu gelecekti, biliyordum şeklinde düşüncelere kapılır ve belki kolayca çözülebilecek olan ufak bir sorun, kızın ön yargısı ve sert tutumuyla birlikte daha başlangıç aşamasında çözülmesi zor bir hal alır. Öte yandan, kayınvalide gelin çatışması olayında karşı taraf olan kayınvalide de zamane gençlerinin saygısız, hayırsız olduğu fikriyle doldurularak ön yargı kazanmış olduğu için o da en ufak bir problemde bu ön yargısının doğru olduğuna inanır. Böylelikle çoğu gelin kayınvalide daha birbirlerini doğru düzgün tanıyamadan çatışmaya başlarlar.

Başlangıçta yapılması gereken, iş buraya gelmeden pembe gözlükler takılarak karşı tarafa bakmaktır. Unutulmamalıdır ki, ilk başta verilen özveri ve sabır ileride ilişkiyi güzelleştirecek olan en önemli etkendir.