Eğer cildin alın, burun ve çene bölgesi yağlı diğer bölgeleri kuruysa cilt karma bir cilttir ve en zorlu cilt tiplerindendir. Cildin dengelenmesi için farklı nemlendiriciler kullanılmak zorunda kalınabilir, bu ise cilt bakımı maliyetini yükseltir. Bunun yerine doğal yollarla yapılan farklı özellikteki nemlendiriciler karma ciltlerin bakımını yaparken bütçe olarak da zorlanılmamış olunur. Aşağıda karma ciltler için bakım önerileri şu şekilde sıralanmıştır.

  • Maden suyuna birkaç damla limon suyu eklenerek buz kalıplarına dökülüp dondurulduktan sora buz kalıpları yüze sürülebilir.
  • 1 tatlı kaşığı bal, mısır unu ve yoğurt kullanılarak homojen bir karışım elde edilir. Bu karışım cilde sürülür ve 20 dakika beklenir. Ardından bol ılık su ile yıkanır.
  • Limon suyu, 2 damla zeytinyağı ve kil karıştırılarak cildin yağlı olan T bölgesine sürülür. 15 dakika bekletilip yıkanarak temizlenen bu karışım karma ciltler için bakım önerileri arasında yer alır.
  • Biraz süt ve rendelenmiş elma karıştırılarak pişirilir, ılıdıktan sonra cilde sürülür ve kuruduktan sonra gül suyu ile temizlenir.