Kafa Yormak Gerçekten İnsanı Fiziksel Olarak Bitkin Düşürür mü?
İngilere’deki Kent Üniversitesinden yapılan bir deneyde, bu soruya cevap arandı.

Zihinsel yorgunluk nedir?

Kadınlarda Fiziksel Yorgunluk
Kadınlarda Fiziksel Yorgunluk

Küçük bir organ olan beyin pek çok şeyden sorumlu: Vücudunuzu hareket ettirir, kalbinize atmasını söyler ve bilinçli bir çaba harcamadan nefes alıp vermenizi sağlar. Bu yüzden, beynimizi zorlu bilişsel aktivitede kullanmanın bizi yorduğu fikri, ‘beyin yorulunca vücut da yorulur‘ fikri mantıklı gelebilir.

Çok düşünmenin zararları?

Kadınlarda Fiziksel Yorgunluk
Kadınlarda Fiziksel Yorgunluk

Ancak, çok düşünmek ile yorulmak arasındaki ilişki sadece kafamızın içinde. İngilere’deki Kent Üniversitesinden Samuele Marcora tarafından yapılan bir deneyde, katılımcıların yarısından zihni zorlayıcı bir bilgisayar oyunu oynamaları istenirken, katılımcıların diğer yarısından trenler ve arabalar hakkında bir belgeseli izlemeleri istendi. Ardından her iki grup da egzersiz bisikletlerinde dayanıklılık testine tabi tutuldu.

Kadınlarda Fiziksel Yorgunluk

Zorlayıcı oyunu oynayan katılımcılar pedal çevirmeyi, rahatlatıcı belgesel izlemiş olanlara göre daha erken bıraktı, bu da ilk önce, zihinsel yorgunluğun gerçekten fiziksel yorgunluğa yol açtığını düşündürdü.

Fiziksel yorgunluğun başlıca sebepleri?

Kadınlarda Fiziksel Yorgunluk
Kadınlarda Fiziksel Yorgunluk

Ancak Marcora, zihinsel efor ile kan basıncı, oksijen tüketimi ve kalp debisi gibi kardiyovasküler etkileri arasında hiçbir bağıntı olmadığını ve zihinsel oyunu oynayanların tüm bu verilerinin normal seviyede olduğunu gördü. Zihinsel görev verilen katılımcıların, dayanıklılık testine, bu testin onlar için olduğundan daha zor olacakmış gibi algılayarak geldikleri; çok düşünmekten kaynaklı fiziksel yorgunluklarının akıllarının onlara oynadığı bir oyun olduğunu gösterdi.

Ayrıca aslına bknzmentalfloss.com

Kadınanlar.com sitemizde genel sorularınızı lütfen şu adrese girerek sorunuz, Kadınların genel sorunlarına ve sorularına kesin cevapları buradan: Soru & Cevap Sora bilir ve fikir alışverişinde buluna bilirsin,

Lütfen okuduğunuz bu makaleyi değerlendirip bizlere destek olmak amacı ile bir keze mahsus facebook ve benzeri sosyal sitelerde paylaşın, Oda olmaz ise alt kısımda yorum yapınız. Fizik,Fiziksel,Yorgunluk,Kadın,Sağlık