Fit olmak isteyen gelinlere özel 3 günlük diyet. Yazın gelmesiyle birlikte düğün sezonu da başlamış oldu. Genç kızların uzun zamandır beklediği ve yıllarca hayalini kurduğu o eşsiz günde fit bir görüntüye kavuşmak istemesi en doğal hakkı. Gelinlerin düğün günlerinde harika görünmesini sağlayacak diyeti Diyetisyen ve Beslenme Koçu Ayşe Tuğba Şengel anlattı.

İşte gelinlik diyeti ve dikkat etmeniz gerekenler…
Gelinler ne kadar sağlıklı ve formda hissederse eğer düğün günü de o derece enerjik ve kusursuz olacaktır.
Düğün hazırlıkları biraz zorlu ve koşuşturmaca içinde geçse de; bu yoğunluk gelinlerin düğünden önce yaptığı fiziksel aktiviteyi artırmasına yardımcı olur. Yoğun geçen bu günlerde karşılaşılan zorluklar küçük bir davranış değişikliği ile avantaja çevrilebilir.

Fit olmak isteyen gelinlere özel 3 günlük diyet

Düğün öncesi uzak durmanız gereken besinler
1- Konserve türü ve fazla tuzlu ürünlerden uzak durmaları şart. Çok fazla bu tür besinler tüketirlerse eğer vücutta su tutumu fazla olur. Dolayısıyla ödem oluşur, şişkinlik hissi kişiyi rahatsız eder.
2- Basit karbonhidrat tüketmekten kaçınmalılar çünkü kalitesiz karbonhidratlar şeker dengesinin bozulmasına sebep olur, kişi halsizlik ve yorgunluk hisseder. Düğün öncesinde daha çok enerji veren ve uyanık tutan tam tahıllar ve protein grubundan tüketmek daha doğrudur.
3- Gaz yapıcı kurubaklagiller, asitli içecekler, yağlı yiyeceklerden mutlaka uzak durulmalıdır.
4- Su tüketimi artırılmalıdır. Düğün telaşı içerisinde hissedilen susuzluk ve açlık karıştırılabilir. Yemek yerine mutlaka su tüketmeye yönelmek gerekir.
5- Düğün öncesi stres ve heyecan ile kişide kabızlık ve ödem oluşturabilir. Bitki çayları tüketerek stres azaltılabilir. Kabızlık ve ödem için kiraz saplı çay ve kayısı çayları tüketilebilir.

Son 3 gün yapılacak gelin diyeti
Kalkınca: 1 bardak su + 2 tane kuru kayısı
SABAH (09:00) – 1 haşlama yumurta veya 1 dilim peynir (az yağlı), 6 tane zeytin, şekersiz açık çay, 1 ince dilim tam buğday ekmeği
ARA (10:30) – 4-5 küçük dilim elma
ÖĞLE (13:00 ) – 120 gram yağsız haşlama veya ızgara et ya da (kabak garni), salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ), 1 dilim tam buğday ekmeği
ARA (15:30) – 1 dilim peynir, 2 tane grisini, salata
AKŞAM (19:00) – 1 kase yoğurt, 10 yemek kaşığı patlıcan veya kabak yemeği (patatessiz,susuz), salata
ARA (21:00) – 10 tane çilek veya 2 ince dilim ananas

Fit Olmak İsteyen Gelinlere Özel 3 Günlük Diyet, Kadın Sağlığı, Diyet Programı, Diyet Nasıl Yapılır, Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli