Tırnak bakımı ellerin güzel görünmesi için en önemli unsurlardan biridir. Bakım merkezlerine gidilip tırnak bakımı yaptırılamasa da evde tırnak bakımı etkili biçimde yapılabilir. Bunun için madde madde sıralanacak olan püf noktaları takip edilmelidir.

  • Tırnak kesiminin etkili yapılması tırnakların çatlayıp zarar görmesini engeller. Tırnak kesimi için en uygun zaman banyo sonrasıdır, çünkü sıcak su ile yumuşamış olan tırnaklar rahatlıkla kesilebilecektir. Tırnak kesildikten sonra mutlaka bir törpü yardımıyla üstünden geçilmelidir. Ardından ellerin ve tırnakların güzelce yıkanması hem hijyen açısından önemlidir hem de tırnakların aldığı şeklin daha iyi bir biçimde görünmesini sağlar.
  • Tırnak törpüleme aşamasının etkili olması için tırnaklar kesilmeden önce vazelin uygulanarak kesim işinin yapılması ve tüm tırnak ve kenarlarındaki doku uygulanan vazelini iyice emene kadar törpüleme işlemine başlanmaması gerekir.
  • Kütikül temizliği yapılmadan önce dikkat edilmesi gerekense tırnakların mutlaka bir nemlendirici veya vazelin yardımıyla nemlendirilmesini sağlamaktır. Ardından kütiküller temizlenerek evde tırnak bakımı etkili bir biçimde tamamlanmış olur.