Doğal ve Bitkisel Öksürük Şurubu Tarifi

Evinizin mutfağında rahatlık ile hazırlaya bileceğiniz doğal öksürük şurubu tarifi, çocuklarımızın yanı sıra bizlerde bazen yenik düşe biliyoruz öksürüğe, sağlık için lütfen her zaman doğal yolları deneyelim, doğal anne her zaman 1 adım öndedir.

İçindekiler
1 litre şişe suyu
100 gram rendelenmiş zencefil kökü
225 gram papatya çiçeği
30 gram hatmi kökü tozu
15 gram tarçın
60 ml limon suyu
240 ml halis bal

 1. Hazırlanışı
  1: Orta boy bir tencereye suyu ve bitkileri koyun ve yüksek ateşte kaynatın.
  2: Kaynama noktasına gelip fokurdamaya başlayınca kısık ateşe getirin.
  3: Su miktarı yarıya inene kadar karışımı kısık ateşte tutun.(Bitkileri süzdükten sonra yaklaşık 1 bardak sıvıya ihtiyacınız olacak).
  4: Karışımı süzgeçten süzerek bitkileri süzün ve ayırın.(Bitkileri kompost yapmak için kullanabilirsiniz!)
  5: Sıvı karışım hala ılıkken (kaynamıyor olmalı), limon suyu ve balı ekleyip iyice karıştırın.
  6: Sıvı karışımı hava geçirmeyen cam bir kavanoza koyarak buzdolabında 2 ay boyunca saklayabilirsiniz.

Kullanım
Öksürük ortaya çıktığında, hazırladığınız ‘iksir’den çocuklara günde 1 tatlı kaşığı, büyüklere ise 1 yemek kaşığı verebilirsiniz.
Bir çoğumuzun bildiği gibi bal öksürük yatıştırıcı doğal bileşenlere sahip. Zencefil ise yangıya iyi gelen ve balgam söktürücü özellikler taşıyor. Papatya kasları gevşetiyor, böylelikle boğazdaki gıcığı rahatlatıyor, ayrıca dinlendirici bir uyku için de bire bir. Hatmi kökü tüm bitkiler arasında en yüksek oranda göğüs yumuşatıcı, tahriş giderici ve mukoza koruyucu etkiye sahip. Tarçın ise, hem lezzet katmak hem de bağışıklık sistemini desteklemek için şuruba ekleniyor.
Tecrübeyle sabit olduğundan, bu şurubun harika bir ‘iksir’ olduğunu söyleyebilirim? İçerdiği şifalı bitkiler ve bal sayesinde öksürüğün ve boğaz tahrişinin azalmasına ve kesintisiz bir uyku uyunmasına yardımcı oluyor.

Not: Yalnız, bu şurup bal içerdiğinden ve bal 1 yaş altındaki çocuklar için uygun olmadığından, 1 yaş altı çocuklar için uygun olmadığının altını çizmek isterim.