Evinizin balkonunda kendi bitkinizi,meyvenizi ve sebzenizi yetiştirmenin verdiği o eşsiz mükemmel keyifin tarifi olamaz bence. Bütün oluşumunu hem izliyebiliyorsun hem de organik ürünler elde ediyosun mükemmel birşey !

Yetiştireceğiniz bitkinin yerini uygun ve doğru yeri seçmek çok önemlidir.

Evde Bitki Nasıl Yetiştirilir, Evde Sebze Yetiştirme

Güneşli Yerleri Seven Bitkiler
Bodrum Papatyası :Güneşi çok sever. Saksılarda, balkonlarda yetiştirilebilir. -1°C derece, en fazla -3°C derede soğuğa dayanıklıdır. Toprak seçmez fakat sulama dengeleri önemlidir.
Toprak: İyi geçirgen olmalıdır. Geçirgen olması dışında toprak fark etmez.
Sulama: Çiçeklenme dönemlerinde aşırıya kaçmayacak şekilde sulanmalıdır. Toprak tamamıyla kuru olmamalıdır. Yazın çiçek açmıyorsa sulama pek önemli değildir. Susuzluğa, kuraklığa dayanıklıdır. Saksıda yetiştirirken ayda bir defa bitki besini verilmelidir.
Begonya :Begonya çiçeği ev, ofis ve işyerleri gibi yaşam alanlarımızı süsleyen bitkilerdir. Doğada birçok rengi ve çeşidi vardır.Begonya çiçeği direk gün ışığına maruz kalmamalıdır. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Gün ışığı almayan yönü belirli aralıklarla gün ışığına çevirilmelidir.Böylece çiçeğin bir yöne doğru eğilimi engellenebilir.
Toprak :Her bitki gibi zamanla topraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda en az bir kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır. Saksı değişimi genellikle 2-3 yılda bir nisan yapılmalıdır.
Sulama : Begonya çiçeği, yazın haftada en az iki kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksı üstten sulanmalıdır. Suyun tüm toprağa ulaşması gerekmektedir. Yazın sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir. Sulamada temel kural bitkinin toprağı kurudukça su verilmeli, toprağının kuru yada sulu olduğunu anlamamız için, toprağına parmağımıza batırarak kuru veya ıslak olduğunu anlayabiliriz. Islak ise bitkimiz topraktaki suyu henüz bitirememiş olduğundan sulamamızı bir sonraki sulama gününe bırakmalıyız.
Cennet Kuşu Çalısı : Hızlı gelişen ve kuraklığa çok iyi dayanabilen cennet kuşu çalısı, yaz boyu ihtişamlı bir şekilde, özgün ve kokulu çiçekler açar. Toprağı serin ve zengin olmalı, suyu iyi akıtılmalıdır. Bol güneşli bir ortamda bulunmalıdır.
Toprak : Geçirgen, nem tutuculuğu yüksek ve bol gübreli topraklardan hoşlanırlar. Hazırladığınız toprağa organik gübre takviyesinden sonra katacağınız 1 – 2 litre lava taşı – ponza toprağınızın hem geçirgenliğini artıracak hem de nem ve gübre tutumunu artıracaktır. Kök gelişimini destekleyen yapısı ile toprağı, hem oksijenli tutacak hem de gerekli mineralleri bitkiye sağlayacaktır.
Sulama : Dikimden sonraki ilk bir yıl özellikle yaz ayında çok su ister, böyle yapıldığında gelişmesi daha hızlı olur. Bitki kendi formunu ve boyunu aldıktan sonra sulama daha az yapılabilir.

Yıldız Çiçeği : Türleri çok sayıda vardır .Genelde çiçek formları birbirlerine benzerler.Yazın çok sıcak ve kurak durumlarda bitki çiçek ve yaprakları kurur.YUMRU’lu bir bitki olması nedeniyle bahara kadar toprakta yumruyu korursak tekrar çiçekten verim alabiliriz.Sıcak ve güneş büyüme hızını arttırır.
Bir nevi sümbül ve lale soğanları gibi bir uygulamaya tabi tutabiliriz.
Bazı yıldız çiçeklerinin yapısı küçüktür ve tohumdan kolayca yetişirler. Birkaç ayda çiçek açarlar.
Toprak : Konusunda fazla seçiciliği yoktur. Hava alması ve çok su tutmaması önemlidir
Bol güneş çok yararlı ve gereklidir.
Sulama : İlk sulamadan sonra toprağı iyice kurumadıkça bir daha sulamayın. Ta ki filizlerin dışarı çıktıklarını görene kadar. (toprak tamaıyla kuruyorsa ve hiç yağış yoksa elbette sulmak gerekir). Sonra 15 cm yi geçene kadar az sıkıkta sulamaya devam edin. Bundan sonra haftada bir iyice bolca sulayın. Çok sıcak günlerde daha sık sulanabilir.
Güneşi Seven Meyve Ve Sebzeler
Domates : Domates suyu çok seven bir bitkidir. Özellikle suyun düzenli bir şekilde verilmesinden çok hoşlanan domates bitkisinin bulunduğu toprağın kurumasına asla izin vermeyiniz. Suyun düzeninin bozukluğu domates meyvelerinin alt kısmında çiçek burnu çürüklüğü denilen bir çürüğe neden olur.
Biber : Biber, gün ışığını ve sıcak havayı seven bir sebzedir. Gevşek toprağa ekilmesi yerinde olur. Yanmış inek ya da koyun gübresi konmuş topraktan bol bol ürün alabilirsiniz.
Tatlı Kabak (Bal Kabağı) : Bal Kabağı tohumu ekimini İç mekanda Mart-Haziran aylarında dış mekanda Mayıs ortası veya haziran ayında yapabilirsiniz.
Çilek : Evde, saksı içinde çilek yetiştirmek için fideleri genel olarak mart-eylül ayları arasında dikmeniz gerekiyor.

Gölyeyi Seven Bitkiler
Çöpleme Çiçeği (Noel Gülü) : Yaprakları her zaman yeşildir. Serin yerleri sever ama doğrudan rüzgarda kalmasına izin vermeyin. Zehirli türleri vardır. Alırken dikkat etmek gerekir.
Toprak : Serin yerleri sever, doğrudan rüzgarda kalmak istemez, humusça zengin kireçli toprakta mutlu olur, neme ihtiyaç duyar.
Sulama : Kontrollü sulama yapın. Yerinin değişmesinde çok hoşlanmaz.
Yalancı Keçi Sakalı : Asya kökenlidir. Himalaya, Doğu Asya ve Kuzey Amerika’da yaygın olan altı kadar türü vardır. Yaklaşık olarak bir metre kadar boylanır. Çiçekleri küçük, salkım veya başak şeklinde, çok süslü, beyaz, kırmızımsı veya yeşilimsi renktedir. Çiçeklenme dönemi haziran- eylül arasıdır. Fazla miktarda tohum verirler. Yaprakları büyük, tüysü yapıda olup 2 veya 3 defa üçlü ve kenarları dişlidir. Yüksek boylu, oldukça gösterişli bitkilerdir.
Toprak : Her ilkbaharda toprak yüzeyini kabartın.Üstüne kompost toprak yayın (keçisakalının bulunduğu toprak çok fakir ve kumlu ise kompostu koyun gübresi ile karıştırın). Eğer yazları fazla sıcak geçen bi bölgede yaşıyor iseniz üstüne malç denenn bitkisel çürüntü ve kırpıntılar yayabilirsiniz.
Sulama : Toprak suyu iyi süzdürür olursa daha iyi gelişir. Uzun süre susuz bırakmayın. Toprağı kurudukça bol bol su dökerek sulayın.
Haseki Küpesi : Yaz başından itibaren çiçeklenir. Çanak yaprak sayısı beş tanedir ve bazen renklidir.Beş adet taç yaprağı olup bunlar çok renklidir. Daha çok mavi rengin hâkim olduğu taç yaprakta sarı, kırmızı ve beyaz da olabilmektedir. Yaprakları iki üç parçalıdır. Kuvvetli bir kök sistemi vardır. Çok değerli bitkilerdir.
Toprak : Çabuk kurumayan ve humuslu toprak istiyor. Toprak ne kadar humuslu ise o kadar iyi. Toprak fazla killi ise süzekliği perlit ile arttırılmalı. Bunda ponza taşı toprağa çabuk kuruma özelliği kazandıracağından dolayı perlit daha iyidir.
Sulama :Toprağı hafifçe kuruduğu zaman sulamalısınız.
Çuha Çiçeği :Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına ve çiçeklerine fayda sağlamaz.Hava akımlarından kolay etkilenen çuha bitkisi bu etkiden korunmalıdır.
Toprak : Torflu, iyi drene edilmiş ve kumlu karışımlı toprak türlerini severler. Yaprak çürüntüsüyle zenginleştirilmiş topraklar çuha çiçeği için faydalıdır. Toprak değişiminin ilkbaharda yapılması tavsiye edilmektedir. Tavsiyemiz, toprak değişimi yapılırken, daha büyük bir boy saksı kullanmak isterseniz, bunu en fazla bir boy büyüğü ile yapınız. Sık sık saksı değiştirmek ya da büyük boylarda saksı kullanmak çuha çiçeğinin gelişimini olumsuz etkiler.
Sulama : Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak susuz bırakılmamasına dikkat edilmelidir.Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacını tamamen gidermek için ayda en az iki kere sulanmalıdır.Su bitkinin her bölümüne ulaştırılmalıdır.Sulanmadan sonra bitkinin tabağında su kalmamasına çok dikkat edilmelidir.Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde olmalıdır.Sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda su ile yapılmalıdır. Çuhada çok büyük bir değişiklik görülmediği sürece sulanmada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir.Bitkiye kış aylarında musluktan aldığımız soğuk çeşme suyunu vermemeliyiz. Verdiğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır.Sık sık saksı değiştirmek, büyük olan saksılar çuhanın gelişmesine çok büyük engellerdir.Suya ihtiyacı çok olduğundan ötürü saksı su dolu bir kovaya daldırılıp 1-2 dakika toprak bölümü sulanmalıdır.
Gölgeyi Seven Meyveler Ve Sebzeler:
Havuç : Havuç tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir.
Turp : Turp kazık köklü bitkilerdendir. Ilık ve serin iklimi sever. Çok sıcaktan ve soğuktan hoşlanmaz.İlkbahar ve sonbaharda bahçenizde boş bulduğunuz yerlere turp ekebilirsiniz. Çok kısa sürede verim alınabilen bir bitkidir.
Karalahana : Lahana tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir.
Marul : Marul birçok toprak tipinde yetiştirilebilir. Ancak en kaliteli ürünü nem tutma kapasitesi yüksek, organik maddesi fazla ve dejenayı iyi derin tınlı olan topraklardan almaktadır. Marulun tohum ekim zamanı aslında size kalmış bir durumdur yetiştiricilik yapmak istediğiniz zamana göre kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Kış ve geç sonbahar yetiştiricileri tarlalara dikim yapmak istedikleri zamandan ortalama 45 gün önceden, yaz ekimleri için ise 20 gün kadar önceden soğuk yastıklara tohum ekimleri yapılır.

Doğru Toprak Seçimi
Saksı toprağının gözenekli ve su emme kapasitesi yüksek olması gerekir. Bu sebeple, saksının tabanına kumdan bir tabaka yapmanız gerekir. Kum tabakası sayesinde, toprak iyi drene olur ve nem oranını dengede tutabilir.
Ev içinde bakılan saksı bitkileri, beş ile altı buçuk oranında pH değerine sahip toprak ister. Eski bitkilerden ve gübreden oluşturulmuş kompost da bu bitkiler için faydalıdır.
Saksı bitkileri topraktaki besin maddelerini kısa sürede tüketirler. Bu yüzden dikimden 6-8 hafta sonra besin verilmeye başlanmalıdır. Kalıcı bitkilerde uzun etkili granül veya çubuk gübreler ayda bir verilir. Mevsimlik türleri ise 2 haftada bir suda eriyen bir gübre ile sulamak daha uygundur. Bu besinler bitkinin cinsine göre seçilir. Özellikle mevsimlik çiçeklerde aşırı besin vermemeye dikkat edilir.
Killi Toprak: Sert ve az geçirgen özellikli, kırmızı renkli toprak çeşididir. Killi toprak kışın nemli ve ağır olur. Sıcak havalarda sertleşir ve kurur. Bitki çeşidine göre belirli miktarlarda kullanılır. Besin maddesi değeri bakımından yoğundur. Nemli toprağı seven bitkiler için bu tip topraklar uygundur.
Komposto: Bu tip topraklar; bitki parçaları ve organik madde artıklarının çürütülmesinden meydana gelen topraktır. Bu tür toprakların kullanılması için en az 1-2 yıl dinlenme süresine gereksinim vardır. Bu dinlenme süresi sonucunda elde
edilen toprak daha verimli olur. Besin maddesi değeri bakımından yoğun topraklardır.
Torf: Bu tip topraklar; bataklık bitkilerinin uzun süre su altında kalarak çürümesinden meydana gelen topraklardır. Besin maddesi değeri bakımından zayıf topraklardır. Bu tip toprakların asidik özellikleri kuvvetlidir. Çok geçirgendir ve su tutma kapasitesi kuvvetlidir. Yeni bitki yetiştirilmesi için uygulanan köklendirme işleminde kullanılacak en uygun toprak çeşididir.
Funda Toprağı: Funda toprağı üç çeşittir. Bunlar; çok kumlu, az kumlu ve yaprak çürüntüsü ile karışık topraklar. En iyi funda toprağı; beyaz kumu bulunan, dere veya vadi gibi yerlerden sel ya da yağmurların etkisiyle biriktirilip elde edilmiş topraklardır. Besin maddesi değeri bakımından zayıftırlar. Geçirgen ve hafif topraklardır.
Bahçe Toprağı: Bahçelerde tarım yapılırken kullanılan topraklardır. Bu tip toprak kullanırken; yanmış çiftlik gübresi ile toprağın karıştırılarak kullanılması istenilir. Besin maddesi değeri bakımından yoğun topraklardır. Orta derecede su tutma kapasitesine sahip topraklardır. Humus bakımından zengindir.
Yaprak Çürüntüsü: Bitki yapraklarının çürümesinden oluşmuş topraklardır. Genellikle kayın ağacı yaprakları kullanılmaktadır, bunun sebebi de besin maddesi bakımından yoğun olmasıdır. Besin maddesi değeri bakımından zayıftır. Bahçe toprağı ile karıştırıldığında geçirgen ve hafif topraklardır.

Hava Kirliliğini Önlemek İçin Hangi Bitkiler Kullanılmalı
Peygamber Kılıcı : Peygamber kılıcı adı verilen bu mucize çiçek havaya oksijen veren tek çiçektir.Yatak odasında bulundurmak uykunun kalitesini yükselterek Kaz dağlarında uyumuşcasına etkisi vardır.
Aloe Vera : İyileşme kabiliyetinin bulunduğu aloe vera, formaldehit gibi potansiyel olarak tehlikeli kimyasalların temizlenmesine yardımcı olan en etkili bitkidir. Genellikle diğer bitkilerin tam tersi, gece oksijen yayar. Aynı zamanda, bağışıklığınızı olumlu yönde etkileyen uçucu maddeleri de serbest bırakır.
Aşk Merdiveni : Aşk merdiveni uçucu yağlar, flavonoidler ve diğer maddeler açısından zengindir. Bu nedenle, bu çiçek sinir sisteminiz için mükemmel bir düzenleyici olacak ve stresle baş etmenize yardımcı olacak.
Kurdele Çiçeği : Bakımı oldukça kolay bir bitkidir. Bilimsel olarak da faydası kanıtlanmış. NASA’ya göre bulundukları ortamı formaldehit, ksilen ve tolüen gibi kimyasal bileşiklerden arındıran bu bitki tam bir iç alan bitkisi.