İlk olarak doğum kontrol hapları 1960 yılının başlarında başlanmış olup. Hormonal doğum kontrol yöntemi dünyada yaklaşık olarak 140 milyon kadar kadın tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır, kullanım yaşları 15-49 yaş arasında %13’lük bir oran kullanmaktadır. Hamilelik riskini en aza indirme özelliği vardır. Kurallara tam uyularak kullanıldığında gebeliği önlemedeki başarısı %99, tipik kullanımda (hafif aksamalar olursa %91’dir.

DOĞUM KONTROL HAPLARI HAKKINDA BİLİNMEYENLER

DOĞUM KONTROL HAPI NEDİR?
DOĞUM KONTROL HAPI NEDİR?

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapları veya farklı ismi ise “oral kontraseptif haplar” (OKS olarak da bilinir) hamile kalınmasını engelleyen hormon içeren haptır. Yumurtlamayı durdurarak ve rahim ağzından rahim içine sperm geçişini önleyerek hamile kalmayı önlerler. Doğal kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteronun sentetik formlarını içerirler. Çoğu doğum kontrol hapı bu iki hormonu da içerir ve bu nedenle “kombine oral kontraseptif” olarak adlandırılırlar. Daha farklı doğum kontrol hapı çeşidi “mini pill” olarak isimlendirilir ve sadece progesteron içerir.

DOĞUM KONTROL HAPLARI NASIL KULLANILIR?
DOĞUM KONTROL HAPLARI NASIL KULLANILIR?

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı kutu içeriğinde 21 adet hap bulunmaktadır, 28 adet bulunanları da vardır. Kutuya adetin ilk günü başlanmalıdır ancak ilk 2-3 günü içinde de başlanabilir ve her gün aynı saatlerde bir tane alınarak kutu bitene kadar devam edilir. Kutu bittikten sonra veya bazen bitmeye yakın kanamanız başlayacaktır, bu kanama genellikle OKS’lerin doğal bir etkisi olarak normalden az olabilir. Kutu bittikten sonra 7 gün ara verilir, kanamanız az şekilde devam etse dahi 7 gün aradan sonra yeni kutuya başlanır. Bu sistem hiç bozmadan devam edilmelidir: 21 gün hap, 7 gün ara, 21 gün hap, 7 gün ara şeklinde. Yeni nesil doğum kontrol haplarından bazıları 28 tablet içermektedir, kutuya gene adetin ilk günü başlanır, kutu bittikten sonra hiç ara verilmeden yeni kutuya geçilir, beklenen kanama kutunun son haplarını kullanırken olacaktır.

40 YAŞINDAN SONRA DOĞUM KONTROL HAPI KULLANILIR MI?

DOĞUM KONTROL HAPININ YAN ETKİSİ VEYA RİSKLERİ NELERDİR?
DOĞUM KONTROL HAPININ YAN ETKİSİ VEYA RİSKLERİ NELERDİR?

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkisi veya Riskleri Nelerdir?

Başlıca bir kaç yan etkileri ve riskleri bulunmaktadır bunlar, bulantı, ara kanama, baş ağrısı, cinsel istekte azalma, meme hassasiyeti, duygu-durum değişiklikleri istenmeyen yan etkiler olarak karşımıza çıkabilir, bu durumlar genellikle birkaç ay içinde düzelir, eğer düzelmiyorsa doktorunuzla tekrar görüşmeniz gereklidir, başka bir hap çeşidi veya doğum kontrol yöntemi belirlenebilir. Doğum kontrol haplarının, özellikle kombine oral kontraseptif kullanımının ciddi bir riski pıhtı oluşma riskinde artıştır. Pıhtı oluşması derin ven trombozu, kalp krizi, inme ve akciğer embolisi ile sonuçlanabilir. Ancak bu risk oldukça düşüktür, bir yıllık OKS kullanımında on bin kadından on tanesinden azında pıhtı oluşumu saptanmaktadır. Bu risk gebelik sırasında ve doğumdan hemen sonraki pıhtı oluşum riskinizden daha azdır. Pıhtı oluşma riskinizi arttıran durumlar: aşırı kilolu olma, yüksek tansiyon, hareketsiz yaşantı sürmek, sigara içmek, ailede damar tıkanıklığı ve pıhtı öyküsü bulunması olarak sıralanabilir. Pıhtı oluşma şüphesi uyandırabilecek belirtiler konusunda duyarlı olmak gereklidir, bunlar: ciddi karın veya mide ağrısı, öksürük ve nefes darlığı ile beraber göğüs ağrısı, şiddetli baş ağrısı-baş dönmesi, görme bulanıklığı veya kaybı, konuşma sorunu, şiddetli bacak ağrısı.