Doğum Çantası Hazırlanması. Gebeliğin kadında oluşturduğu etkiler o kadar kendine özgüdür ki; kimi anne adayı 9 ay mide bulantısı çekerken kimisi mide bulantısının ne olduğunu bilmeden gebeliği geçirmektedir. Gebelik hormonlarının 9 ay boyunca artan etkileriyle baş etmek zorunda olan anne adayı karnındaki bebeğinin varlığıyla ve hevesiyle bu problemleri hiç sorun etmez. Bebeğine kavuşacağı günü hayal eder, onun her anına şahitlik etmekten müthiş bir haz duyar. Hamile kalana kadar hayatında hiç bir hisse benzemeyen bu yüce duygu sayesinde bebeği ile ilgili en ufak ayrıntıyı düşünür. Anne adayının bebeği ile ilgili tüm ihtiyaçlarının temin edilmesi için 40 haftası vardır. Anne adayı bir yandan gebeliğin yolunda gitmesi için çabalarken diğer yandan bebeğine hazırlık yapar.

Doğum Çantası Hazırlanması
Doğum Çantası Hazırlanması

Anne adayları hamile olduklarını öğrendiği andan itibaren sürekli bebek eşyaları almak isterler. Gerekli ya da gereksiz olup olmadığını düşünmeden bebeğinin her şeyi olsun isterler. Daha ilk aylarda cinsiyetini bilmedikleri için unisex bebek ürünleri alma yoluna giderler. Yaklaşık 40 haftanın sonlarına doğru gelindiğinde de doğum yapacağı hastanede kullanılmak üzere bir çanta hazırlar. Anne adayları doğum çantalarını 30. haftalardan itibaren hazırlayabilirler. Bu yapılan erken hazırlık hem bebeğin erken gelmesi durumu için hem de vakit geldiğinde hiçbirşeyin unutulmaması açısından önemlidir.

Doğum Çantası Nasıl Olmalıdır

Doğum çantaları genelde çoğu şey kullanılmadan eve geri gelen bir objedir. Çünkü günümüzde doğum yapılan özel hastaneler oldukça konforlu ve her ihtiyaca cevap verebilecek kapasitededir. Anne adayı da buna karşın oldukça pinpirikli olduğu için en ufak ayrıntıya takılmış durumdadır ve ne bulduysa çantaya atma eğilimi vardır. Bir yandan da etraf şunu da al bunu da unutma gibi ekstra çantaya konulacaklar listesini kabartırlar. Halbuki doğum yapılacak hastane eğer özel ise bebek ve annenin tüm ihtiyaçları bir telefon kadar uzaktadır. Şayet doğum yapılacak hastane devlet hastanesi ise doğum çantası bir hayli kabarık olma durumundadır.

Doğum Çantası Hazırlanması


Cevap.tv yayınlarından alıntıdır.

Doğum Çantasında Olması Gerekenler Listesi

Doğum çantasına konulacaklar listesine bir göz atacak olursak bunları öncelikle bebek ve annenin ihtiyaçları olarak 2 ana grupta toplayabiliriz. Bebekle ilgili ihtiyaçlar arasında olmazsa olmazların arasında bebek bezi vardır. Bebek doğduktan sonra en çok tüketilecek ürün bezdir. Çünkü yeni doğan bebek beslenmesine ve sindirim sistemine bağlı olarak günde ortalama 8-12 bez değiştirilir. Doğumdan sonra genelde sezeryan ve normal doğumda sadece 1 gece hastanede kalınıyor. Annenin ve bebeğin sağlık durumlarına bağlı olarak bu süre artabiliyor. Bazen de sorunsuz geçen normal doğumlarda aynı gün taburcu edilebiliyor. Genelde 1 gece hastanede kalınacağı düşünülerek doğum çantaları hazırlanmaktadır. Doğum çantasında olması gereken bebekle ilgili ihtiyaçlar; bez, en az 5 takım alt-üst rahat kıyafetler, penye battaniye, yün battaniye, ağız slime bezleri, çorap, zıbın, göbek kordonu bakımı için alkol ve pamuk, gaz sancıları için sab simplex gibi gaz gidericiler, yeni doğan bebeğe özel mama, biberon, emzik, ateş ölçer, pişik kremi, başlık, eldiven, mevsime uygun hırka-yelek, yatağında kullanılmak üzere çarşaf, yastık kılıfı, takı yastığı.

Doğum Çantasında Neler Olmalıdır

Hamile Fotoğraf Çekimleri
Hamilelik Fotoğrafları: Kaynak: https://pxhere.com/

Anne için doğum çantasında mutlaka bulundurulacaklar; iç çamaşırı, atlet, emzirme sütyeni, lohusa pijama ve gecelikleri, sabahlık, tarak, havlu, diş fırçası, nemlendirici krem, meme çatlak kremi, humana gibi süt arttırıcı çay, bol su, sıvı içecekler, enerji verici besinler, terlik, çorap, lohusa tacı, sabun, deodorant, göğüs pedleri, bol hijyenik pedi, ıslak mendil, kirli torbası, bebeğin görüntülerini çekmek için video kamera, fotoğraf makinesi, makyaj malzemeleri, peçete, süt sağma pompası, silikon meme uçları.

Bir de hastane odasına gelen konuklar için önceden hazırlanan ikramlar var ki bu konuda günümüzde çok değişik, şık, lezzetli ve yaratıcı fikirler vardır. Örneğin en bilineni üzerinde bebeğin adı, doğum tarihi, vs yazan buzdolabı magnetleri, lavantalı keseler, pembe şeker hamurundan yapılmış bebek kurabiyeleri, yine şık çikolatalar, lokum, minik kolonyalar, minik biberon şeklinde badem şekerleri, küçük muffinler, küçük sabunlar, resimli yazılı kadehler gibi.

Doğum Çantası Hazırlanması, Doğum Çantasında Neler Olmalıdır. Doğuma hazırlanan anne adaylarının hastaneye giderken yanlarında götürecekleri doğum çantası nasıl hazırlanmalı.

Kaynak: http://hamileler.org/dogum-cantasi