Makyajın en ilgi çekici ve en gösterişli bölgesi göz ve çevresidir. Güzel bir göz makyajı diğer bütün kusurları kapatacak güçtedir. Bununla birlikte, göz makyajının güzel görünmesi için ise uzun ve gösterişli kirpiklerin varlığı büyük önem taşır. Öte yandan, makyajsız güzel görünümü sağlayan yine uzun kirpiklerdir. Kirpiklerin önemi bu kadar büyükken kirpiklerin bakımı için ve doğal yöntemlerle kirpik uzatma için gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

  • Yapılması gerekenlerin başında makyajın sık sık temizlenmesi, uzun süre makyajın tutulmaması gelir, çünkü kirpiklere en çok zararı veren budur. Ayrıca, makyaj temizlenirken kirpiklere nazik davranılması gerekir.
  • Kirpiklerin uzaması için bir diğer önemli olan ise maskara ve kirpik kıvırıcılar gibi kirpikleri yoran ürünlerin sürekli kullanılmaması, ara verilmesidir.
  • Kirpik bakımında önemli olan bir vitamin olan E vitaminin kullanılması ile kirpik uzaması Gerek kirpiklere sürülerek gerekse E vitamini içeren besin takviyesi ile kirpiklerin uzaması sağlanır.
  • Göz kapaklarına masaj yapmak da kan dolaşımını hızlandırarak kirpik uzamasında etkilidir.