Biz kadınların diyet denince ilk akla gelen şey sadece yeme içme ve sağlıklı beslenme geliyor ola bilir peki bunların içinde yapılmaması gerekenler ve beslenirken yahutta yağlarımızı eritirken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir. Dediğinizi duyar gibiyim.

Bu yazımızda siz değerli takipçilerimize diyet hakkında bilinmeyenler, ve, diyette yapılmaması gerekenler nelerdir. Gibi merak ettiğiniz konular hakkında 5 temel madde de bilgiler vereceğiz.

Hemen hemen hepimizin için her pazartesi günü diyete başlama günüdür. Bazılarımız başlar ve dirayetle bu sürece devam eder, bazılarımız ise ne yazık ki birkaç gün sonra bu fikirden vazgeçerler. Diyetisyen Nesrin Eriş diyete devam edenler için dikkat edilmesi gereken 5 maddeyi sıraladı:

Diyet Uzmanların Sırları.

Yapacağınız diyet 5 grup besini (ekmek, et, süt-yoğurt, sebze-meyve ve yağ-şeker) içeren dengeli bir diyet olmalıdır.

Güzelliğin Sırrı Diyetten Geçer mi?
Güzelliğin Sırrı Diyetten Geçer mi?

Diyette Faydasız Şeyler, Nelerdir.

Diyet ürünleri mümkün olduğu kadar az içermelidir. Örneğin yağsız süt, yoğurt, peynir gibi ürünler hayat boyu tüketilemez. Yeniden normal beslenmeye döndüğünüzde aradaki farkı hesaplayamazsınız ve aynı besinleri tüketmenize rağmen kilo almaya başlarsınız.

Sağlık konularında yapılmaması gerekenler.
5 Madde de diyet kuralları.

Kalori ve Besinler.

Düşük kalorili veya tek besin grubu içeren diyet programları metabolizmanızı kıtlığa sokmaktan başka bir işe yaramaz. Bu diyetler sürdürülebilir değildir. Kısa zamanda zayıflayabilirsiniz ancak normal almanız gereken kaloriye çıkmanıza olanak sağlamazlar. En ufak kaçamağınızda bedeli kilo almak olur. Beraberinde vücudunuzda besin öğeleri yetersizliği oluşturması da cabasıdır.

Kadınların en çok dikkat nelere dikkat etmelidir.
Kadınların en çok dikkat nelere dikkat etmelidir.

Diyette Yapılmaması Gereken Maddeler.

Yavaş yemek yiyin. Tabağınızı daima dörde bölün. İlk çeyreğini 15 dakikada yiyin. Daha sonra hızla tüketmeye başlasanız bile son çeyrekte gerçekten doyduğunuzu ve yemek istemediğinizi göreceksiniz.

Diyet Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler
Diyet Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Diyette Yapılmaması Gerekenler.

Bağırsaklarınızın çalışmasını sağlamak amacı ile üretilen bitki çaylarını tüketmeyin. Bu çaylar bağırsak floranızın bozulmasına ve dolayısıyla da bir süre sonra içseniz bile fayda etmemeye başlar.