Evinizde zahmetsizce hazırlaya bileceğiniz çok faydalı 2 receteyi kesinlikle denemelisiniz, eşiniz, sevgiliniz, yakınlarınıza da önere bilirsiniz temiz dişler sizinde hoşunuza gidecektir.

Plak oluşumunu önlemenin kesin bir çözümü yok ancak birkaç ev yapımı reçeteyle oluşan plakları temizleyebilir, plaklardan kaynaklı meydana gelen hastalıkların ilerlemesini önleyebilirsiniz.

Sigara içen insanlarda hemen hemen görünen sorun, nikotinin ağızda yarattığı izler sebebiyle diş plakları koyu sarı olarak kalırlar. Aynı problem çok kahve içen insanlarda da olur. Plak, diş çürümesine hatta diş kaybına kadar gidebilecek problemlerin başlangıcı olduğundan düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Ev Yapımı Reçete 1

Malzemeler:
Yarım litre su 60 grams ceviz kabuğu tozu (blender’dan geçirerek elde edebilirsiniz)

Hazırlanışı:
Alüminyum bir kapta su kaynatın ve ceviz kabuğu tozunu içine koyup 10 dakika kısık ateşte tutun. Diş macunu kıvamına geldiğinde diş fırçanızla ayda iki kez 5 dakika uygulayın.

Ev Yapımı Reçete 2

Malzemeler:
2 yemek kaşığı ay çekirdeği 2 yemek kaşığı misket limonu suyu Yarım litre su

Hazırlanışı:
Bu malzemeleri bir alüminyum kaba koyun ve düşük sıcaklıkta 1 saat boyunca kaynatın. Karışımı ayda 2 kez 5 dakika dişlerinizi fırçalayarak uygulayın. Bu, dişlerinizi plak ve tartardan arındırır!

Öneriler:
Bunların yanında ağız bakımınızı günlük olarak yapmanız gerekiyor.
Dişlerinizi her öğünden sonra en az 2 dakika fırçalayın.
Doğal diş macunları kullanmaya dikkat edin. Piyasadaki diş macunlarının çoğu çok fazla kimyasal içeriyor.

Her akşam yatmadan önce diş ipi kullanmaya dikkat edin. Ağız harharası kullanmak da oldukça faydalı.

Diş temizliği için belirli aralıklarda dişçinizi ziyaret edin ancak unutmayın, çok sık diş temizliği yapmak diş minelerinize zarar verir!

Kaynak