Diş Ağrısına Çözümler

Diş ağrısı insanlarınkabusu olan sorunlar arasındadır. Bazen olur olmaz yerlerde karşımıza çıkan bu ağrı günümüzü berbat etmeye yeterlidir. Özellikle de gece uykusundan eden diş ağrıları önemsenmelidir. Ancak birkaç püf noktaya dikkat edildiğinde diş ağrısından kurtulmak mümkündür. Peki, diş ağrısına ne iyi gelir?

dis-agrisi-nasil-gecer
Diş Ağrısına Çözümler, Oruçluyken Diş Ağrısı, Diş Ağrısı Tedavisi. Görsel: Google.com.tr

Diş sağlığı, Öncelikle diş fırçalamak yapılabilecek ilk yöntem olmalıdır. Diş arasında sıkışan besin maddeleri ağrıya neden olabilir. Diş ağrı kesicisi kullanmak ise doktorun tavsiyesinden çıkışmadığı sürece yine belli dönem ağrıyı kesebilecek yöntemler arasındadır. Sirkeli su ya da tuzlu su ile yapılacak olan gargara da yine diş ağrısını geçiren kolay yöntemler arasında yer almaktadır.

Halk arasında bilinen dişe ağrı kesici koymak, alkol ile baskı yapmak ya da kolonya ile ağrıyı geçirmeye çalışmak tamamen yanlış bilinen bir yöntemdir. Bunlar diş ağrısını kısa dönem geçirse bile dişe zarar verir. Bunun yerine karanfil diş ağrısı için daha sağlıklı bir çözüm olacaktır. Karanfil yağı ya da kuru karanfil fark etmeksizin diş ağrısına iyi gelecektir.

Diş Ağrısına Çözümler

Oruçluyken diş ağrısına ne yapılabilir?

Diş ağrısı tespiti ve tedavisinin sadece diş hekimi tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Ancak diş hekimine gidinceye kadar ağrıyı hafifletmek için bazı çözüm önerileri de bulunmaktadır. Oruçluysanız ve dişiniz ağrıyorsa ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir” dedi.

Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek doğal çözümleri şöyle sıraladı.

Diş ağrısına iyi gelen doğal çözümler

1- Diş fırçalamak çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.

2- Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır.

3- Diş hekiminizin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanız ağrınızı belirli bir süre için geçirecektir.

4- Dişe kesinlikle aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bunların yerine karanfil yağı tercih edilmelidir. Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

5- Buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletebilir. Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.

6- Gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir.

Diş Ağrısına Çözümler, Oruçluyken Diş Ağrısı, Diş Ağrısı Tedavisi