Çocuklarda Anksiyeteyle Nasıl Başa Çıkılır? Çaresi nedir?

Aileler ne yapmalıdır?

Günümüzde çok sık görülen bir hastalık olan anksiyete… Çocuklarda ve gençlerde de oldukça yaygınlaşmaya başlayan bu probleme karşı ailelerin yapması gerekenlerin hepsini kadın anlar olarak sizin için araştırdık.

Anksiyete, aslında stresli panik halinde verilen doğal bir tepki. Ancak hiç ummadığınız bir anda karşımıza çıkınca problem olmaya başlıyor. Anksiyete, kan akışındayken inanılmaz derecede kötü hissettiriyor. O kadar kötü ki, anksiyeteye yakalanacağını hissetmek bile, o hissin kötülüğünü hatırlatarak anksiyeteyi tetikeybiliyor.

Çocuklarda Anksiyete Nedir Nasıl Başa Çıkılır

Hepimiz biliyoruz ki anksiyetenin güçlülükle, cesaretle veya karakterle herhangi bir bağlantısı yok. Anksiyete sadece bir anda, seçtiği birinde ortaya çıkıyor. Hepsi bu. Ancak anksiyetenin seçimi eğer bir çocuk ise, neden olduğu şeyler daha geniş çaplı ve üzücü olabiliyor: Uykusuzluk, iştahsızık, belli başlı açıklanamayan hastalıklar nedeniyle okuldan uzaklaşma…

Fakat çocuklarda anksiyeteile mücadele kolaylıkla kontrol altında tutulabildiğini de söyleyebiliriz. Eğer doğru yollardan ilerler ve çocuğunuzla ilgilenirseniz, anksiyetenin çocuğunuzun yakasından düşmesini sağlayabilirsiniz…

Anksiyete Hakkında Çok Konuşmayın

Çocuklarda Anksiyete Nedir Nasıl Başa Çıkılır

Sıklıkla çocuğunuza “endişelenme”, veya “geçecek” derseniz, sadece onun paniklemesine neden olursunuz. Bir şeyin normal olduğunu ne kadar sık söylerseniz, o şey normal olmaktan o kadar çıkar.

Normalleştirin

Anksiyetenin herhangi bir nedene gerek olmadan, birden ortaya çıkabilmesini ve herkesin hayatının belli bir döneminle bununla karşılaşabildiğini açıklayın. İkna etmekten çok mantıklı olmaya çalışın.

Anksiyetenin Niye Böyle Hissettirdiğini Açıklayın

Çocuklarda Anksiyete Nedir Nasıl Başa Çıkılır

Anksiyeteyle mücadele ederken dikkate almanız gereken en önemli adım bu. Bu şekilde karşınızdakini ikna edebilirseniz işler daha kolay olacaktır. Beynimizin bir bölgesinin ansızın tehlike altında olduğunu hissetmeye başladığını ve bu tehlikeyle mücadele etmek için kaçmak istemesini çocuğunuza uygun bir dille açıklayın.

Çocuklarda ve gençlerde anksiyetenin ne kadar yaygın olduğunu açıklayın

Çocuklarda Anksiyete Nedir Nasıl Başa Çıkılır

Bu hisse bir ad verin

Çocuklarda Anksiyete Nedir Nasıl Başa Çıkılır

Çocuğunuzla beyninin “kahraman” kısmının hissettirdiği bu duyguya ad bulmaya çalışın.

Şimdi de durumu birlikte yola koyalım

“Biraz önce isim verdiğimiz ve beynimizin ‘kahraman’ yanının bize hissettirdiği bu duygular, bizi korumak için. Peki, biz gerçekten tehlike altında olabiliriyiz, hayır. O zaman paniklememiz için bir neden yok, öyle değil mi?”

Kaynak: heysigmund.com