Cilt beyazlatma hemen hemen her kadının ihtiyaç duyduğu işlemler arasında yerini almaktadır. Her ciltte yaşanması muhtemel olan ton farklılığı, güneş lekeleri veya fazla esmerlik gibi durumlardan şikayetçi olanların uygulamak istediği cilt beyazlatma işlemi bir takım merkezlerde yüksek ücretlerle yapılabildiği gibi evde hazırlanabilecek etkili tariflerle de güzel sonuçlar alabilmek mümkündür.

Cilt Beyazlatma Tarifleri

Evde uygulanabilecek ve etkisi Suna Dumankaya tarafından kanıtlanmış olan cilt beyazlatma tarifleri şu şekilde sıralanabilir.

  • 1 yemek kaşığı vazelin ve 1 tatlı kaşığı lanolin karıştırılarak buharda eritilir. Ardından karışımın içine 1 yemek kaşığı beyaz kil, aynı miktarda portakal suyu, 1 tatlı kaşığı da elma suyu eklenir. Karışım krem haline getirilir ve küçük bir cam kavanozda buzdolabında bekletilerek saklanabilir. Krem gibi cilde sürüldükten sonra 25 dakika beklenerek bol su ile yüz yıkanabilir. Karışımın gün aşırı kullanılmasında yarar vardır.
  • Yarım domates kabuğu soyularak rondodan geçirilir ve içine macun kıvamı alına kadar un eklenir. Karışım cilde sürülür, 5 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Gün aşırı kullanılması önerilir.