Kadın Anlar © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Kadın Anlar

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güzellik
  4. »
  5. Cilt Bakımı Nedir? Cilt Bakımı Rutinleri

Cilt Bakımı Nedir? Cilt Bakımı Rutinleri

kadinanlar kadinanlar - - 5 dk okuma süresi
25 0
Cilt Bakımı Nedir? Cilt Bakımı Rutinleri

Cilt bakımı oldukça hassas ve önemli bir konudur. Vücudumuz bizim evimizdir. Nasıl evimize önem gösteriyorsak vücudumuza da aynı önemi göstererek kendimize olan öz saygımızı arttırırız. Vücudumuza hem içten hem dıştan gerekli bakımları sağlayarak sağlıklı, pürüzsüz ve canlı bir görünüm kazandırmış oluruz. Cildimizin canlı gözükebilmesi için doğru cilt bakımlarını uygulayarak en iyi görünüme ulaştırırız. Hadi bu yazımızda doğru cilt bakım rutinleri nelerdir bir bakalım!

Cilt bakımı nedir?

Cildimiz her gün istediğimiz gibi görünmeyebilir. Çünkü çevremizdeki ortamlardan kaynaklanan hava koşullarına maruz kalması nedeniyle kurur, pürüzlenir, lekelenir ve cildimiz erken yaşlanır. Ama doğru cilt bakımı sayesinde bu sorunları en aza indirgemek mümkün. Bu nedenle düzenli cilt bakımı rutiniyle daha aydınlık, sağlıklı, ölü derilerden kurtulmuş, pürüzsüze yakın bir cilde merhaba demek zor değil. Cilt bakımındaki asıl amaç cildimizin ihtiyacı olduğu besinlere göre cilde bakım yapmak, cildi en iyi görünümüne hazırlamaktır.

Evlerimizde sabah ve akşam uyguladığımız günlük cilt bakım rutinleri genellikle kolay erişilebilir ürünler ve profesyonel bilgi gereksinimi duyulmadan uygulanan temel bakımlardır. Genellikle evde yapılan cilt bakım rutinlerinde çoğumuz cilt tipimizi bilmediğimizden yanlış cilt bakım rutinleri uyguluyor olabiliriz. Bu yanlış uygulamalar nedeniyle cildimizde bilmeden tahribata yol açabiliriz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için doğru cilt bakımı sıralamasını öğrenmek daha sonrasında da cilt tipimize uygun ürünler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.

Cilt Bakımı Nedir? Cilt Bakımı Rutinleri
Cilt Bakımı Nedir? Cilt Bakımı Rutinleri

Cilt Bakım Sıralamasındaki Adımlar

Sağlıklı, pürüzsüz, aydınlık ve canlı bir cilde sahip olmak için ilk adımımız cilt temizleme ile cilt bakım rutinimize başlayabiliriz.

Cilt Temizleme

Cilt temizleme işleminin ilk adımı cildimizi makyaj ve kirden arındırmak. Bu işlemin işe yaramasını istiyorsak buradaki en önemli faktör cildimizin iyi bir şekilde temizlenmesidir. Cilt temizleme işlemi sabah ve akşam kullanılırsa daha verimli bir sonuç elde etmiş oluruz. Bu adımda cildimizin tipine göre seçeceğimiz temizleme jeli veya köpüğü ile maksimum yarar alarak bu ilk adımı başarıyla tamamlamış oluruz.

Tonik

Tonik uygulaması genelde es geçilen bir adımdır. Ancak doğru tonik seçimi ile birçoğumuzun unuttuğu bu adım cildimiz için gözenek, leke gibi problemlerin giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Ayrıca tonik işlemini günün iki bölümünde de uygulamak iyi olsa da içeriğine göre yalnız akşam rutinine de eklenebilmektedir. Tonik işlemi sırasında cilt üzerinde kalan kalıntıların temizlenmesi ve gözeneklerin sıkılaşması sonucunda serum ve krem uygulamalarına hazır hale gelmesinde katkı sağlar.

Serum

Cilde ekstra bir dokunuş ve etki için serum kullanımı günümüzde yaygın hale gelmiştir. Cildin gereksinim duyduğu probleme yönelik cilt tipimize uygun serum seçerek tonik ve cilt temizleyicisi sonrası uygulanması halinde gözle görülür şekilde etki yaratmaktadır. Serum seçimlerinde kırışıklık görünümünü azaltma, leke görünümünü azaltma, yaşlanma karşıtı gibi farklı cilt tiplerine yönelik ürünler seçmek doğru olur.

Nemlendirici

Cilt bakım rutinimizin son adımı nemlendiricidir. Cilt bakım rutininde temizlemeden sonra en önemli bir diğer adım da nemlendiricidir. Cilt tipiniz ne olursa olsun sabah ve akşam mutlaka nemlendirici krem uygulamayı rutininizden eksik etmeyin. Nemlendirici kremlerin tek işlevi cildinize nem vermek değil ayrıca önceden uyguladığınız bakım ürünlerinin emilimine yardımcı olarak daha çok fayda elde etmemizi sağlamaktadır.

Günümüzde saydığımız rutinlere ek birçok ürün kullanılmaktadır. Fakat temel olarak bu dört adımı uygulayarak cildinize sağlıklı, aydınlık ve pürüzsüz bir görünüm kazandırmak mümkün olmaktadır.

Bu yazımızda size güzellik sırlarından biri olan cilt bakımı hakkında detaylı bilgi verdik. Daha fazla içerik için Kadın Anlar’ı takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir