Çikolata Sivilce Yapar mı?

Günümüzde çikolatanın cilde zararlı olduğu sivilce yapabileceği söylenir hep peki bu söylemler ne kadar doğrudur ?
Çikolatanın sivilceye neden olabileceği iddialarını ne kadar doğru olduğunu anlamak için iki soru sormalıyız: 1. Çikolata yemeyi sevenlerde daha fazla sivilce çıktığını kanıtlayan bir veri var mı? 2. Çikolata içinde sivilceye yol açabilecek herhangi bir madde var mı?

Çikolata Sivilce Yapar mı?

Önce sivilcenin oluşma sürecini inceleyelim. Sivilce, derideki minik bezeler tarafından salgılanan sebum adlı yağlı bir maddenin gözenekleri tıkaması sonucu oluşur. Gözenek kısmen tıkanmışsa siyah nokta, tümüyle tıkanmışsa sivilce meydana gelir.

Herkesin cildinde bulunan milyonlarca zararsız bakteri bulunur. Bu bakteriler tıkanmış gözenekte enfeksiyona yol açarak kızarıklık ve hafif bir şişlik oluşturur. İşte bu sivilcedir. Eğer çok sayıda sivilce varsa bunlara akne denir.

Eğer anne ve babanız ikisi de gençken sivilceliyseler sizde de sivilce çıkması sizde de çok yüksektir.Sivilcenin Ergenlik dönemindeki gençlerde daha çok çıkmasının nedeni, sebum üreten bezelerin hormonlara karşı hassas olmasından kaynaklanıyor.

Yetişkinliğe geçildiğinde akne artık azalmıştır; ancak az sayıda insanda hağla devam eder. Yetişkinlikte bile hormon seviyelerindeki dalgalanmalar sivilceye ortam hazırlar. Örneğin bazı kadınlar adet dönemi öncesinde ya da hamilelikte sivilceye daha yatkın olur.

Çikolata Sivilce Yapar mı?

Çikolatanın akneyi yol açmasına neden olan bir faktör var mıdır sorusuna dönecek olursak… Bu konuda çeşitli teoriler mevcuttur.
Bunlardan biri, yağlı olduğu için çikolatanın kandaki yağ seviyesini artırdığını, bunun da daha fazla sebum üretimine ve gözeneklerin tıkanmasına neden olduğu iddiasına yol açar.

Bazı iddialara göre ise fazla miktarda çikolata kandaki insülin oranının yükselmesine ve bazı hormonların seviyesinin artmasına, bu ise daha fazla sebum üretilmesine neden oluyor.

Üç eski araştırma

Bu teoriler akla mantıklı geliyor, ama ne kadar doğru olblir? 2005’te yapılan bir araştırmada çikolata konusunda sadece üç inceleme bulunduğu, onların da çok eski olduğu ortaya çıktı.

Bu arştırmaların birinde, üniversite öğrencilerinin yediği abur cubur miktarının akne miktarı üzerinde bir etkisi olmadığı görülmüştü. Fakat örnek grup küçük ve herhangi bir kontrol grubu içermiyor, bu da çıkarılacak sonuçları sınırlı kılıyordu.

1969’da bir cild kliniğine giden hastalar ile cezaevindeki erkek mahkumlar arasında yapılan bir araştırmada çikolatanın akne üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.

Ancak burada başka bir gruba normal çikolata, örnek grubuna ise az kakao ama aynı miktarda yağ ve şeker içeren çikolata verilmiş, sivilceye etkisi bakımından gruplar arasında pek bir fark görülmemişti. Fakat buradan çıkarılabilecek sonuç şeker ve yağa dair bir bilgi içermiyordu. Ayrıca denekler dört hafta çikolata yemişti. Oysa akne ilaçlarının etkisini görmek için en az iki aya ihtiyaç vardır.

Üçüncü araştırmada ise ele tutulur hiçbir bilgi elde edinilememiştir. Sekiz öğrenciye iki gün boyunca biraz çikolata yedirilmiş, dördünde birkaç sivilce görülmüştü. Ancak bu kadar küçük bir grupta yenen şeyden bağımsız olarak tesadüfen sivilce çıkması yüksek bir olasılıktır.

Beslenme etkili mi?

Peki genel olarak beslenmenin sivilce üzerinde bir etkisi olabilirmi? 1956’da İngiltere’de 2000′ e yakın asker üzerinde yapılan bir araştırmada, 20-40 yaş arası akne sorunu olan askerlerin, daha genç yaştaki aknesiz askerlerden daha kilolu olduğu görülmüştür.

Fakat yıllarca kesin bir sonuca ulaşılamamıştır, gıda ile akne arasında herhangi bir kanıtlanmış bağın olmaması demektir.

2002’de ilginç bir bulguya rastlandı: Yeni Gine ve Paraguay’daki yerli toplumda akneye rastlanmıyordu. Böylece beslenme faktörü yeniden gündeme geldi.

Çikolata Sivilce Yapar mı?

Belki de bu toplumları akneden uzak tutan genetik etkenler de söz konusuydu. Eğer beslenme önemli ise o zaman sanayileşmiş ülkelerde hangi yiyeceklerin akne üzerinde etkili olduğunu bulmak şarttı. Peki aşırı yağ mı, şeker mi, ya da bazılarının iddia ettiği gibi şekerin vücutta çözünme hızı mı?

Araştırmalara bakıldığında kesin bir sonuca varmadığı gözleniştir. 2009’da 21 gözlemin ve altı klinik deneyinin sonuçları incelendiğinde süt ürünlerinin herhangi bir etkisi olmadığı görülmüş, fakat özellikle çikolataya bakılmamıştı.

Ancak gözlemlerin sonuçları geçen yıl yayımlanmış olan incelemeyi yapanların da belirttiği gibi, bu araştırmaların bazılarında akneleri nelerin tetiklediği konusunda klinik deneylere değil, deneklerin kendi fikrine başvurulmuştur. Bu güvenilir ve bilimsel bir yöntem olmaktan uzaktır.

İnsanların ne yediğinden bağımsız olarak akneleri genellikle ergenlikten çıkınca düzelir. Bu sorunun cevabını bulmak için iyi kurgulanmış deney ve araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu da ideal olarak insanların çikolata tüketimi bakımından aylar, hatta yıllar boyunca gözlenmesini gerektirir.

Kaynak: bbc.com