Asla Tükenmeyen Mutluluktur (Baba)

Kaybolmayan bir sığınaktır ‘BABA’, Hayatımızda bir sığınak olan babaların ailedeki rolü nedir

Ailenin temel yapı taşlarından olan babalar, evde idari ve maddi açıdan daha etkin konumda olsalar da çoğunlukla çocuklarla olan ilişkiler anneler etrafında gelişir. Anneler ev içerisindeki dirlik ve düzeni sağlarken, babalar da ev dışında verdikleri maddi ve manevi mücadeleyle aileyi ayakta tutarlar.

Hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahip olan babalara adanmış bir gün olan Babalar Günü ise, Anneler Günü kadar iyi hatırda kalmaz. Bunun nedenleri arasında babaların isteklerini kadınlar kadar dile getirmemeleri ve özel günleri kadınlar gibi önemsediklerini göstermemeleri yer alıyor olabilir.

Peki; babanın ailedeki rolü nedir? İyi bir baba çocuk ilişkisi için neler yapmak gerekir? REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Çocuğun ilgisi, 24. aydan sonra babaya da yönelmeye başlıyor

Doğumdan hemen sonraki süreçte anneden beslenen, yoğun biçimde anne şefkatine ihtiyaç duyan bebek, 24. aydan itibaren ilgisini babaya da yöneltmeye başlar. İçgüdüsel olarak anne bebek iletişimi doğumla başlar ancak babayla çocuğun ilişkisi zamanla gelişir.

TAVSİYE YAZI;  Otizmde erken müdahale hastalığın seyrini etkiliyor

Babanın fiziksel ve duygusal varlığı, çocuğun bebeklikten itibaren daha öz güvenli bir kişilik geliştirmesine yardımcı olur. Ailede baba varlığını bilen çocuk, kendisini sorunlar karşısında daha güvende hisseder. Babasından yeteri kadar ilgi ve sevgi gören çocuklar, ileriki yaşlarında daha mutlu ve öz güvenli bireyler olur.

Çocukların hayatındaki ilk erkek rol model; baba

Hem kız hem de erkek çocukların ilk rol erkek rol modeli babalarıdır. Kız çocukları ileride karşılarına çıkacak erkeklere yönelik bilincini ilk baba ile geliştirir. Erkek çocuklar ise, cinsel kimliklerini babaları sayesinde geliştirir. Onu rol model alarak, onun gibi davranma eğilimi gösterir.

Baba çocuk iletişiminde annenin desteği önemli

Baba çocuk iletişiminde annenin de rolü büyüktür. Annenin ev içerisinde babaya saygı göstermesi, çocuğun da babaya saygı göstermesini sağlar. Anne çocuk bakımı ve ev işleri konusunda babadan destek alırsa, bu paylaşımcı ruh hali çocuğun kişiliğinde de kendine yer bulur. O nedenle anneler babalarla ev içinde paylaşımlarda bulunmalı, çiftler birbirlerine saygılı olmalıdır.

TAVSİYE YAZI;  Güneş Lekesine Doğal Çözüm

Baba çocuk ilişkisinde nelere dikkat edilmeli

– Baba; çocuğa yeterli sevgi göstermeli ve zaman ayırmalıdır.

– Babanın çocuğun sağlığı, beslenmesi, temizliği gibi ihtiyaçlarını karşılaması önemlidir. Bu davranışlar, gelecekteki sağlıklı ilişkinin önemli bir parçasıdır.

– Baba, çocuğu olduğu gibi kabul etmeli, başkalarıyla kıyaslamamalıdır.

– Çocuğun çabalarını, olumlu davranışlarını desteklenmeli, başarısızlıkları karşısında sabırlı, sakin ve yapıcı olunmalıdır.

– Baba, tüm davranışlarıyla çocuğa iyi bir model olmalıdır.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/kaybolmayan_bir_siginaktir_baba.html

Total
Shares
1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR