Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Özkılıç 0-2 yaş bebeklerinin beslenmesi ile ilgili önemli bilgiler verdi. Bebeğinizin dış dünyaya olan ilgisinin iyice arttığı bu dönemde emin olun ki besin maddelerine karşı ilgisi de artacaktır. Sizin yediklerinize de bakmaya başlayacaktır. Onun için tehlike oluşturmayacak besin maddelerine dokunmasına, tatlarını almasına ve ayrı ayrıağzına götürmesine ve de damak zevkinin oluşmasına mutlaka izin verin.

0-2 yaş dönemi için beslenme önerileri

– Yiyecekleri bulamaç haline getirmeyin ve hafif pütürlü olarak verin. Tek tek verin. Bu onun pütürlü yiyeceklere kolay alışmasını ve değişik yiyecekleri keşfederek bundan keyif almasını sağlayacaktır.
– Asla zorlamayın. Özelikle katı yiyeceklere geçerken yapılan zorlamalar, ve tüm yiyecekler karıştırılarak hazırlanan bulamaçlar, iştah problemlerinin temelini oluşturmaktadır. Bebeğiniz ilk başta yiyecekleri bir çay kaşığı kadar deneyecektir. Bazen reddedecektir. Sabırlı olun. Siz stresli olursanız bebeğiniz de olacaktır.
– Karşılıklı kirlenmeye hazırlıklı olun.
– Ona zaman tanıyın.
– Asla ısrarcı olmayın.
– Her zaman aynı miktarda yemeyebilir bundan dolayı endişelenmeyin.
– Sorun olarak gördüğünüz çoğu şey aslında sorun değil bu geçişin doğal parçasıdır. Bu şekilde görmezseniz problemler büyüyerek devam eder. Bebeğiniz sizdeki tüm kaygıları hisseder ve alır, bunu unutmayın.
– Bebeğinizin kendi kendisini beslemesi için cesaretlendirici olun ve bu şekilde daha az besleneceği konusundaki yanlış inancınızı bırakın.
– Çeşitli gıdaları sunmaya devam edin. O an yemek istemezse ısrar etmeyin daha sonra değişik tatları denemeyi sürdürün. Ona sürekli yemek seçenekleri sunmayın acıkmasına ve kendinin talep etmesine izin verin.
– Bir yaşına geldiğinde bebek artık ailenin bir üyesi haline gelir. Evde pişen her yemeği yiyebilir. Sofraya birlikte oturabilirsiniz. Yemek zamanı aile fertlerinin bir arada olabileceği anlar yaratma açısından da önemlidir. Bebeğiniz artık kendi kendine yeme konusunda daha fazla beceri sahibidir. Onun bu isteğine izin verin.
– Yetersiz beslenme çocuklarda malnütrisyona ve hastalıklara yol açarken aşırı derecede beslenme obezite ve diyabet riskini yükseltir.Bu nedenle çocuklarımızı yeterli ve dengeli beslemeye özen göstermeliyiz.
– Çocuklarınızı hazır meyve suları, çikolata, cips, gofret vb. gibi market ürünlerinden mümkün olduğunca uzak tutun.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/ailelere_uzmanindan_0_2_yas_bebekler_icin_beslenme_onerileri.html