Doğum kontrol haplarını hangi dönem ve yaş grupları kullana bilir, biz kadınların genel sorunlarından biriside kararsızlıktır, kararsız kaldığımız her sorun ileride başımıza ciddi sorunlar aça bilir bunun için lütfen sizlere bulunduğumuz tavsiyeleri dikkate alarak doktorunuza danışarak uygulaya bilirsiniz.

Her tavsiye sizleri düşünerek kadınanlar ekibi olarak araştırılarak yapılmıştır, doğum kontrol hapları genelde genç yaşlarda kullanılsa da uygun her yaş da kullanabilirsiniz, yinede size tavsiyemiz karasız kaldığınız bu konuda en yakın doktora başvura bilirsiniz.

Doğum kontrol haplarının kilo fazlasına neden olabileceği söylentisi ise , uzmanlar tarafından doğru kabul edilmemektedir. Sadece bu ilaçların hormonal denge ile vücudun su tutmasına neden olmasından dolayı ödem oluşmasına ve bu gibi durumlardan 1-2 kilo alımına yol açabileceği kanısına varılmaktadır.

Doğum kontrol hapının kullanım yaşı kaçtır?

Gördüğüm bir çok kadın 40 lı yaşlardarda ve 50’lerin başında doğum kontrol hapı kullanabileceklerini öğrenince şaşırıyorlar.
Perimenopozda (menopoza ilk giriş sürecine denir.) olan bir çok kadın adet düzensizliği,sıcak basması,gece terlemesi ve vajinal kuruluk başlangıcı olduğu bu sürede semptomlarına yardımcı olmak için düşük dozda bile olsa doğum kontrol hapı alır.

 

Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar?
40 YAŞINDAN SONRA DOĞUM KONTROL HAPI KULLANILIR MI?

40 YAŞINDAN SONRA DOĞURGANLIK
Doğurganlık oranları 40 yaşından sonra azalırken, bir kadın hala kendi dönemini geçiriyorsa  düzensiz olsa bile  hamile kalabilir. Bir kadın hamile kalmak istemiyorsa kontrasepsiyon tavsiye edilir.

40 YAŞINDAN SONRA DOĞUM KONTROL HAPI KULLANILIR MI?

 • 40 YAŞINDAN SONRA HAP ALMANIN FAYDALARI
  Daha öngörülebilir menstrual döngüleri
  Daha az kanama
  40’dan sonra sık görülen ağır dönemlerden kaynaklanan anemi riskinin azaltılması
  Yumurtalık ve rahim kanseri riskinin azalması
  Kemik sağlının korunmasına yardımcı
  Libido isteğinin artması
Doğum Kontrol Hapını Kaç Yaş Grubu Kullana Biir
40 YAŞINDAN SONRA DOĞUM KONTROL HAPI KULLANILIR MI?
 • KİMLER HAPI KULLANMAMALIDIR?
  55 yaş ve üzeri kadınlar
  Görme bozukluğu olan migreni olan kadınlar
  Kan pıhtısı olan kadınlar
  Östrojene bağımlı kanserler olan veya atlatmış kadınlar
  Kontrolsüz yüksek tansiyon , kalp hastalığı veya şeker hastalığı olan kadınlar
 • Doğum Kontrol Hapı, Yararı, Zararı, Kadın Sağlığı

Kadınlar ne zaman hap kullanmayı bırakmalı?
Her kadın farklıdır ve sizin için en uygun olanı doktorunuz karar verecektir.Uygun bulunmayan herhangi bir semptom veya durum olmadığı sürece, kadınlar 55 yaşına kadar hapı sürdürebilirler.