Sivilce Neden Çıkar

0
6
views

Çoğumuz günlük yaşantımız da sivilcelerle boğuşmuşuzdur. Çıkan yerlerde kızarıklık oluşturan, dokundukça çoğalan ve kimi zaman izi kalan sivilce, hayati tehlike açısından henüz bir sorun oluşturmasa da güzellik açısından sivilcelerin olmaması bizde önem teşkil etmektedir.
Sivilcelerin oluşma nedenlerini sıralayacak olursak:
Sivilce Neden Oluşur ?

Sivilcenin oluşma sebepleri arasında;

  • Hormonel değişiklikler
  •  Stres,
  • Beslenme alışkanlığı,
  • Genetik yatkınlık
  • Doğru temizleyiciler kullanılmaması
  • Cilt temizliğine dikkat edilmemesi gibi nedenlerden kaynaklanır.
    İsterseniz sivilcenin oluşma nedenlerini detaylıca anlatalım.

1.Hormonel Değişiklikler

Ergenlik döneminde, hem erkek hem de kızlarda androjen seviyesi artar. Androjen hormonu erkeklik hormonudur. Erkeklik hormonunun artmasıyla vücut aşırı yağ üretir. Sivilceye neden olur. Kullandığınız  bazı hormon ilaçlarıda sivilce oluşumunda etkilidir.  Ayrıca kadınlarda regl dönemlerinde artan hormon seviyeleri sivilcelere davetiye çıkarmaktadır.

2.Beslenme Alışkanlığı 

Yağlı,tuzlu ve baharatlı yiyeceklerin sivilce oluşumunda hepimiz hem fikir olsakta henüz bu konuyla ilgili çalışma yapılmamıştır. Eğer yağlı tuzlu ve baharatlı yiyecekler yediğinizde sivilce oluşuyor ise bu gibi yiyeceklerden uzak durmanızı öneririm.

3. Yanlış makyaj malzemesi seçimi

Eğer sivilcenizi fondoten pudra gibi makyaj malzemeleriyle kapatmak istiyorsanız bu ürünlerin su bazlı ve yağsız olmasına dikkat etmelisiniz. Ürünün üzerinde non komedonejenik bir yazı görür iseniz bu siyah nokta ve sivilce oluşturmadan kapatım sağlayan bir üründür.  Ayrıca merdiven altı ürünleri kullanmak cilt kanserine yol açmaktadır.  Sağlığınız ucuz bir ürün kullanmaktan çok daha önemlidir.

4. Yanlış cilt temizleyici kullanımı ve yanlış fırçalama

 

 

Yağ bazlı cilt temizleyicileri kullanımı yağ bezelerine ve sivilcelere yol açmaktadır.
Salisilik asit, laktik asit içeren ürünler sivilcelerin tedavisi için fayda sağlamaktadır.
Cildi temizlerken nazik olunmalıdır

5.Cilt temizliğine dikkat edilmemesi


Bazik ürünler cilt sağlığımız için uygun değildir.   Normal sabunların derecesi 9 10 dur. Normal sabunla yıkamak yüzümüze zarar verir.  Ancak cildimize uygun olan ph derecesi 5.5 tir. Bu yüzden cilt temizliğinde ph 5.5 ürünleri kullanmamız gereklidir.
Deride gözenekler kapalı olduğu için yeterince ter atamaz ve sivilceye neden olur. Spordan çıktıktan sonra  veya yoğun bir işten sonra keselenmek sivilcelerinizin çıkmasını engeller.

6.Stres
Stresin yoğun olduğu dönemlerde sivilce oluşumunda artış olabilir. Sakin olmanızda fayda var

7.Genetik yatkınlık

Ailenizde herhangi birinde sivilcenin kolay oluşması bunun sizde de kolay oluşabileceği anlamına gelebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here