Hıçkırık’dan Hemen Kurtulmanın Garanti Yolları

Hıçkırık nasıl geçer, hıçkırık nasıl kesilir yolları nelerdir. Zaman zaman tutulduğumuz hıçkırık öyle boyutlara ulaşır ki bu durumdan kurtulmak için ne yapacağımızı şaşırırız.

0
94
views
Hıçkırık Nasıl Geçer, Hıçkırık Nedir

Merhaba arkadaşlar, bugün başıma bir olay geldi, sabah işe giderken alıp yediğim kıymalı böreğin verdiği hazin son sonrası hıçkırık ile akşama kadar savaşmak zorunda kaldım, ve sonuca evimde ulaştım aslında aşağıda bir kaç yöntem daha bulunmakta lakin, birde benim kisi var, hatta hatta 112 arayıp doktordan onaylı 🙂 işte o muhteşem tavsiyem, boş bir torba alarak burun ve ağız bölgenizi içerisine koyarak derin derin nefes alarak birden saldırın içerisine ve 10 dakika kadar soluğunuzu içinde alıp verin, kendinizi kötü hissederseniz hemen bırakın, iyi hissedince kesinlikle kaldığınız yerden devam ede bilirsiniz.

Aşağıda yer alan tavsiyeleri de uygulaya bilirsiniz.
Herkesin kendine göre bir hıçkırık geçirme yöntemi vardır. Kimi nefesini tutar, kimi tek ayağının üstünde zıplar. Peki bu yollardan hangisi daha etkili ya da hıçkırığı geçirmek için başka neler yapılabilir?

Hıçkırık nasıl geçer

Hıçkırık Nedir?
Bizleri rahatsız edecek boyutlara ulaşabilen hıçkırık aslında göğüs boşluğu ile karın boşluğumuz arasında kalan diyaframın irademiz dışında kasılmasına verilen isimdir. Diyafram geniş ve yayvan bir kastır.

Hıçkırık Kanser BelirtisimidirNeden Hıçkırırız
Bu kas bazen isteğimiz dışında kasılarak ani biten bir nefes alışa sebep olur. Nefes alma esnasında ses tellerimiz kapandığından, gırtlaktan çatlayan bir ses çıkar, işte bu ses hıçkırık olarak adlandırılır.
Bir bardak ılık suyu nefesinizi tutarak yavaş yavaş içmektir.
Bir bardak soğuk suyu yavaş yavaş içmeyi deneyin.
Bir kaşık toz şekeri kuru kuru yutmakta geçire bilir.
Nefesinizi yavaş yavaş alıp bırakmak ya da dizleri karın bölgesine çekerek oturmak da hıçkırığı geçirmek için denenebilecek diğer yöntemlerden.

 

Kese kağıdı ile hıçkırık geçirmeHıçkırığın sebebi nedir ?
Fazla yemek yemek ve tamamen dolu mide hıçkırığa neden olabilir. Hıçkırığın diğer sebepleri ise şöyledir;
Fazla ve hızlı yemek yemek,
Çok fazla alkol tüketmek,
Çok fazla hava yutmak,
Sigara içmek,
Midede meydana gelen ani sıcaklık değişimi örneğin çok sıcak ya da soğuk sıvıların tüketilmesi,
Stres ve duygusal değişimler.

 

Kanser nedir, Hıçkırık kanser belirtisi midirHıçkırık Ne Kadar Sürer
Hıçkırık, genellikle birkaç dakika içinde kesilir, en fazla birkaç saat sürer. Nadir olarak rastlanan ve inatçı hıçkırık olarak da bilinen hıçkırık türünde ise yakınmalar kimi zaman ayları bulabilir. Bu inatçı hıçkırık; uykusuzluk, yorgunluk ve kilo kaybı olarak kendini gösterebilir. İnatçı hıçkırığın altında başka bir neden olabilir. Bu sebeple inatçı hıçkırık durumlarında doktora görünmekte fayda vardır.

Hıçkırık Nasıl Geçer, Yolları Nelerdir.
Hıçkırık reflünün habercisi olabilir

Çoğunlukla hıçkırık, birkaç dakika içinde kendiliğinden kaybolur. Fakat birkaç saat süren ve kesilmeyen hıçkırıklar için işte evde yapabilecekleriniz:
Derin bir nefes alarak nefesinizi tutun ve yavaşça 10’a kadar sayıp bırakın,
Bir kese kağıdının içine belirli periyotlar ile nefes alıp verin,
Hızlıca bir bardak soğuk su için,
Bir çay kaşığı şeker ya da bal yiyin.
İnatçı olarak uzun süren bir hıçkırığınız varsa ve aylarca geçmiyor ise bir doktora gitmenizde fayda vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here