Asma Yaprağı Nasıl Saklanır

0
7
views

Mayıs ve Haziran ayı asma yaprağı toplamak için tam zamanı.  Asma yapraklarını poşet poşet dalından toplamak en büyük zevklerim arasındadır.

Asma yaprağı toplarken açık renk,tüysüz ve derin damarlı olmayanları tercih ediyorum. Çok küçük yapraklar sarmakta zorluk çektirecek olduğundan onları da toplamıyorum. Siz de asma yaprağı toplarken dediğim kriterleri göz önünde bulundurursanız kart yaprakları seçmemiş olursunuz.

Poşet poşet asma yaprağı topladınız hepsini bugün içinde sarmayacaksınız. Peki

Uzun süre tazeliğini koruyacak şekilde yaprak nasıl saklanır?

Yaprak Saklama Yöntemleri Nelerdir?

1. Salamura

Babanelerimizin, ananelerimizin en çok kullandığı yöntem bu yöntemdir. Yapraklar uzun süre dayanır.  Bu yöntemi kullanırken su bidonları veya cam kavanoz kullanılabilir. Daha önce cam ile salamura yaprak yapmayı hiç denemedim ama birazdan anlatacağım tuzsuz saklama yönteminde cam ile denemiştim ve benim nezlimde gayet başarılıydı. Plastikte saklamak bana sağlıksız geliyor. Sapları uzun asma yaprakları, damarlı kısmı üste gelecek şekilde 8-10 tane deste haline getiriyoruz. Daha sonra desteyi ters çeviriyoruz. Yani parlak kısım size bakacak şekilde olacak.

Bidonun dibine kaya tuzu veya özel salamuralık tuz serpiştiriyoruz. Daha sonra deste haline getirdiğimiz yaprağı üstüne koyuyoruz. Sonra yaprağı tekrar tuzluyoruz.

Bir tuz bir yaprak şeklinde bidon dolana kadar yerleştiriyoruz.

Bidon dolduktan sonra üzerine bastırıyoruz ki aralarında hava kalmasın. Her 1 litre su için 200 gram kaya tuzu kullanarak hazırlanan tuzlu su soğuduktan sonra havası çıkması için birkaç seferde yavaş yavaş ekliyoruz. Bu sayede su dibe kadar iner. Kavanozu ağzına kadar suyla doldurduktan sonra yaprakların suyun üzerine çıkmaması için ağırlık olarak temiz bir taş veya esnek plastik bir parça yerleştirilir. Ben yoğurt kapağı kullanıyorum. Bidonla kapak arasına poşet koyup ağzını sıkıca kapatıyoruz. Güneş görmeyen,nemsiz ortamda saklıyoruz.  Suyu eksildiyse tuzlu suyu ilave ediyoruz.

Pişirilecek oldu mu en az bir gün önce suya konulup ara ara suyu değiştirilmesi gerekir. Aksi halde yaprak sarmanız tuz çorağına dönüşür.

 

2. Kavanozda Sulu ve Tuzsuz Konserve 

Toplanan yapraklar deste şekline getirilir.  Rulo şeklinde sarılır.Kavanozun yarısına kadar soğuk musluk suyu ile doldurulur. Yapraklar kavanozun içine tıka basa doldurulur. 

Kavanoz kapakları tek kullanımlıktır. Daha önce kullandığınız bir kavanoz kapağını ikinci kez kullanmayın.

Geniş, derin bir tencereye sıcak su kaynatılıp konulur. Kavanoz ve kavanoz kapakları 10 15 dk suda bekletilir.  Daha sonra ocağın altı açılır. Su kaynayınca kavanozlar ters çevrilir. Tencereye yerleştirilir . Kaynayan suda yapraklar aşağıdan yukarıya doğru sararmaya başlayacaktır. 15 dakika sonra tencereden kavanozları alabilirsiniz. Dikkatli bir şekilde sallamadan kavanozları tencereden alıyoruz. Kuru ve serin bir yere götürüyoruz. En az 24 saat yerinden oynatmıyoruz. Ben genelde 1 lt kavanozlar tercih ediyorum. Hem çok yaprak alıyor hemde az yer kaplıyor. 

Pişireceğiniz zaman yaprakları iyice yıkamayı unutmayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here